Öt ok, amiért Putyin jobban tisztelheti Trumpot, mint Bident
Az egész világ arra vár, hogy mikor kezdődhetnek meg a béketárgyalások.
A Pentagon 24 és 50 kilométer közötti hatótávolságú tüzérség-bemérő radarokat szállítana Ukrajnába. Az amerikaiak azért nem küldenek halált okozó fegyvert az ukránoknak, hogy ne mélyítsék tovább a konfliktust, azonban az amerikai haderő vezetése egyre inkább pártolja a fegyverszállításokat Ukrajnába.
A korábbinál nagyobb hatótávolságú tüzérségi röppálya-felderítő radarok Ukrajnába szállítását javasolta a Fehér Háznak az amerikai védelmi minisztérium; az elnöki hivatal még mérlegeli a döntést az ügyben – közölte csütörtökön amerikai katonai forrásokra hivatkozva a The Wall Street Journal című napilap.
Az amerikai hadsereg AN/TPQ 36-os típusú, illetve 37 Firefinder típusú, 24 és 50 kilométer közötti hatótávolságú tüzérség-bemérő lokátorokkal szerelné fel az ukrán kormányerőket. Az Egyesült Államok korábban 20 könnyű aknavető-elhárító radaregységet szállított le Ukrajnának, és az év folyamán további 10 ilyen berendezés odajuttatását tervezi. Ezen radarok hatótávolsága azonban nem éri el a 10 kilométert.
A lap szerint az amerikai kormány az év folyamán korábban úgy döntött, hogy nem látja el halált okozó fegyverekkel, így tüzérségi vagy hordozható légvédelmi és tankelhárító eszközökkel az ukrán hadsereget. Washington attól tart, hogy ezzel elmélyítené a több mint egy éve tartó konfliktust, és hogy Oroszország provokációnak tekintené a döntést.
Az amerikai haderő és a hírszerzés vezetői ugyanakkor egyre határozottabban pártolják az Ukrajnának történő fegyverszállításokat. Ebben a szellemben nyilatkozott a nyilvánosság előtt Ash Carter védelmi miniszter és John Clapper, a nemzeti hírszerzés igazgatója (DNI), és hasonló álláspontot képvisel Joe Dunford tengerészgyalogos tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottsága elnöki posztjának várományosa és Mark Milley tábornok, a szárazföldi hadsereg kijelölt vezérkari főnöke is.