Európa mai bajaiért csak az euró a hibás?
Nézeteim szerint az eurót sok olyan probléma miatt is okolják, amiről nem tehet. A legtöbb országnak egy „trilemmával” kell szembenéznie. Egyszerre csak két dolgot választhatnak a következő három közül: lehet kiegyensúlyozott költségvetésük és gazdasági növekedésük, de akkor nem lehet magas az állami kiadások aránya. Vagy költhet sokat az állam és egyensúlyban tarthatják a költségvetést, de akkor nem lesz növekedés. Ha egy ország a GDP 40 százaléka fölé emeli az állami újraelosztás mértékét, megáll a növekedésben. Nem lehet kiegyensúlyozni a költségvetést, ha a GDP több mint 50 százalékát teszi ki az állami újraelosztás. Olaszországban nagyjából 50 százalékos az újraelosztás: ahhoz, hogy a költségvetés kiegyensúlyozott legyen, az átlagos adófizetőnek a jövedelme felét az államnak kell adnia. A problémák leginkább nemzeti szinten jelentkeznek és a nemzeti politikák következményei. Az euró csak tovább szította a tüzet. A németek azt javasolták, hogy a nemzeti kormányzatok adják át a fiskális szuverenitásukat a költségvetés és az adóügyekben egy kormányközi egyezménynek. Ez elfogadhatatlan.
Nem lehet mintának tekinteni az Egyesült Államokat?
Az Egyesült Államokban csak egy pénz van, a dollár, de minden tagállamnak megvan a maga költségvetési, fiskális és adóügyi politikája. Texas államban nincs helyi jövedelemadó, a gazdaság virágzik, és sok kaliforniai munkás jön Texasba dolgozni. Kaliforniában ugyanakkor egy hatalmas jóléti állam működik, egyre szétesettebb pénzügyekkel, hatalmas költségvetési hiánnyal. Nagy különbségek vannak a texasi és a kaliforniai államkötvények kamatai között. Ezt hívják spreadnek (különbségnek, eltérésnek) a szakmában. De az amerikaiaknak nincs gondjuk ezzel. Senki nem gondolja, hogy Texasnak kellene kaliforniai államkötvényeket vennie vagy hogy a dollár nyomtatásával segítsenek a tagállamon. De Európában ez történik. Az a hír, hogy mekkora a német és az olasz államkötvények közötti spread. Ott van Görögország ügye: mit kellene kezdeni a görögökkel? A válaszom: semmit. Ha egy ország nem tudja eladni az államkötvényeit, csődbe megy. Nem lenne dominóhatás. A Görögország iránti aggodalmak nem önzetlenek: a tény az, hogy a francia és német bankok sok görög adósságot birtokolnak, így nem Görögországot, hanem a német és francia bankokat akarják inkább megmenteni. Ez nagy különbség. Úgy vélem egyébként, hogy van esély a grexitre, az euróból való görög kilépésre. De az eurózóna jövőjét nehéz megjósolni.
Túl korán és túl gyorsan vezették be az eurót?
Rosszul vezették be. Ha van egy darab papír, ami soha nem volt pénzként forgalomban, ki tudná megmondani a valódi értékét most és a jövőben? Ez szerintem abszurd. A kormány meghatározhatja egy pénz nominális értékét, mondván: „Ez 1 forint”. De mit vehetünk egy forintért? Ezt nem tudja a kormány eldönteni: a magyarok sok-sok milliárd döntése, pénzköltése, vásárlása dönti el, mennyi a forint értéke. Ez igaz az euróra is. Néhány szakértő egy asztal körül ülve eldöntötte, mennyi lírát és márkát ér egy euró. Ez abszurd. Utólag kell ezt megtudni, amikor a pénz már forgalomban van egy ideje. Ez volt az a bizonyos „hard ecu” javaslat. Az eurózónában az országoknak különböző, egyenlőtlen méreteik vannak, tehát a politikai súlyuk is különbözik – akkor is, amikor kormányközi tárgyalásokról van szó. Nem igaz, hogy egy méret, egy szabvány mindenkinek megfelel.
De azért vannak nyertesei is az euró rendszerének, nem? Például Németország?
Nem hiszem, hogy bárki is profitált volna az euróból. Mindenki azt hiszi, hogy Németország a nyertes, de ha megkérdezzük a németeket, azt fogják mondani: „Teuro”. Amikor az eurót bevezették, mindenki bőkezűen szórni kezdte a pénzt, mert nem ismerték fel annak valódi értékét. Most pedig az eurózóna tagállamainak lassabb a növekedése, mint a saját nemzeti pénzüket használó uniós tagállamoknak.
Mi az euró mérlege Olaszország számára?
Az olaszok voltak a leginkább Európa-pártiak korábban. Most háromból két olasz az EU-t hibáztatja az összes problémáért, akkor is, ha nem Brüsszel a hibás. Azért tesznek így, mert sok olyasmit látnak, aminek nincs értelme. Az EU sok olyan dolgot tesz, amit nem kellene; sok olyan dologgal viszont nem foglalkozik, amivel akár kezdhetne is valamit. Az egység nem egyenlő az uniformitással. Az egység azt jelenti, hogy különböző országok összefognak valamilyen közös célért.
Mi az, amit az EU tehetne, de nem tesz?
Hatalmas fenyegetést jelentenek a muszlimok tömegei, akik illegális bevándorlóként a Földközi-tenger keleti és déli partjairól Európába érkeznek. Volna értelme egy közös európai politikának, amely megakadályozná ezt a beáramlást, hiszen sokuknak nincs semmilyen végzettsége és ott van még a terrorizmus veszélye is. Hangsúlyozom: támogatom az emberek, a javak és az eszmék szabad mozgását. A demográfiai folyamatok miatt szükség van a bevándorlásra. Olaszországnak van az egyik legrosszabb születési mutatója a világban. A dolgozók beáramlása jó dolog lenne. De ebben az esetben nem engedhetjük meg a nyitott ajtók politikáját. Van egy szocialista mentalitás, hogy segíteni és támogatni kell őket, hogy tartózkodási engedély és havi segélyt kaphassanak. De nincs ingyen ebéd. Dolgozni kell a megélhetésért.
Antonio Martino előadása az euró válságáról Budapesten