Nem hallgatnak a románok a magyar ellenzékre, tömegével hagyják el hazájukat
Magyarországra tízezrek költöznek Romániából, Romániába hazánkból szinte senki sem.
Németországnak új törvények helyett a képzett munkavállalóknak szóló országnépszerűsítő kampányra van szüksége a bevándorlás irányításához, mondta a német belügyminiszter kedden Berlinben.
Thomas de Maiziere a bevándorlás témájáról rendezett konferenciát megnyitó előadásában kifejtette, hogy ugyan a szociáldemokraták részéről és saját pártjában, a konzervatív CDU-ban is többen sürgetik egy átfogó bevándorlási törvény kidolgozását, de ez nem célravezető, mert egy jogszabályban csak azt lehet rögzíteni, hogy elvileg ki költözhet Németországba és milyen feltételekkel maradhat, azt viszont nem lehet befolyásolni törvényi eszközökkel, hogy ténylegesen ki lépi át az ország határát.
Hogy ne Kanadába menjenek
Érdemesebb volna célzott reklámokkal növelni Németország vonzerejét a hiányszakmákhoz értő, jól képzett munkavállalók körében, vélekedett Thomas de Maiziere, megjegyezve, hogy az ilyen speciális tudással rendelkező külföldi szakemberek nem állnak sorban, hogy Németországba költözhessenek, hanem gyakran inkább az Egyesült Államok, Kanada vagy Ausztrália felé veszik az irányt. Jogszabályi változtatásokkal, akár egyszerűsítésekkel nem tudunk jelentősen több munkaerőt és magasan képzett embert behozni az országba, mondta a német belügyminiszter.
A Németország igényeinek megfelelő bevándorlás ösztönzéséhez más eszközök szükségesek, például új ösztöndíjakat és gyakornoki programokat kell indítani a gazdaság és a tudomány összefogásával, ki kell alakítani egy külföldieknek szóló online álláskereső szolgáltatást és erősíteni kell a német nyelv oktatását külföldön, mondta a miniszter. A bevándorlással összefüggő törvényi szabályozás megfelelő, legfeljebb kisebb pontosításokra lehet szükség, emelte ki. A CDU/CSU pártszövetséggel kormányzó SPD szerint egységes rendszerré, egy új bevándorlási törvénnyé kell formálni a vonatkozó előírásokat, amelyekről jelenleg több mint 50 különböző törvény rendelkezik, és kanadai mintára egy pontrendszerrel kell szabályozni a bevándorlást.
Pontoznák az állampolgárok skilljeit
Az elképzelés szerint a letelepedni kívánó nem uniós állampolgárokat a képzettség, a munkatapasztalat, a német nyelvtudás és az életkor alapján kell pontozni, a ponthatárt pedig a munkaerő-piaci igények alapján évente kell meghatározni. A bevándorlásról szóló diskurzust a CDU főtitkára, Peter Tauber nyitotta meg január elején. A politikus szerint a németek még nem gondolták végig, mi szükséges ahhoz, hogy sikeres bevándorlási célország legyen a hazájuk, ezért az eddiginél jóval szélesebb körű társadalmi vitát kell folytatni, majd jogszabállyá kell formálni a vita tanulságait.
A szövetségi statisztikai hivatal adatai alapján tavaly történelmi csúcsra emelkedett a külföldiek száma, a 81,1 milliós országban így már nagyjából minden tizedik ember külföldi állampolgárságú. A külföldi állampolgárok adatbázisában nyilvántartottak száma tavaly év végén 8 152 968 volt, ami a legmagasabb érték 1967 óta és csaknem 520 ezres, 6,8 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest.