„Ez nem volt tisztességes!” – Zelenszkij egyszerre üzent Magyarországnak és Trumpnak
Ukrajna nem mondott le a NATO-csatlakozásról.
Ég az erdő Csernobil mellett, de az atomtemetőtől öt kilométerre sikerült megfékezni a lángokat. A környéken a háttérsugárzás szintje nem emelkedett – közölte az ukrán belügyminiszter.
A csernobili atomerőmű atomtemetőjétől mintegy öt kilométerre sikerült megállítani az erdőtűz terjedését, és mivel kedd estére gyöngült a térségben a szél, gyorsan meg lehet fékezni a lángokat a főbb tűzgócoknál is – közölte Arszen Avakov ukrán belügyminiszter. Az ukrajnai internetes média által szerdára virradóra idézett tárcavezető szerint a csernobili atomerőműtől húsz, az üzem atomtemetőjétől öt kilométerre fékezték meg a lángok terjedését. Az erőmű környékén a háttérsugárzás szintje nem emelkedett.
Avakov tájékoztatása szerint az erdőtűzzel érintett térségben fokozták a járőrözést, riadóztatták a Nemzeti Gárdát és a belügyminisztériumnak alárendelt egységeket is. „Nincs ok a félelemre, nincs pánik. Ellenőrzés alatt tartjuk a helyzetet” –nyugtatta a közvéleményt Avakov Facebook-oldalán a helyi idő szerint este tíz órai helyzetképről adva tájékoztatást.
Zorjan Skirjak, a rendkívüli helyzetek hivatalának vezetője azt mondta, hogy a tűzoltó repülőgépek bevetésének köszönhetően sikerült eloltani az erdő felsőbb rétegeiben terjedő lángokat, és teljes ellenőrzés alatt tartják a helyzetet. Avakov és Skirjak sem zárta ki, hogy szándékos gyújtogatás vagy a tűzzel való felelőtlen bánásmód miatt kapott lángra az erdő. Avakov szerint alapos a szándékos gyújtogatás gyanúja.
Az erdőtűz a Csornobilszka Puscsa nevű vállalat területén keletkezett. Kedd este mintegy 400 hektáron égett az erdő, és a tűz az erőmű irányába terjedt. A szóban forgó céget honlapja szerint 1992-ben hozták létre a tiltott övezetben lévő erdők kezelésére. Az eredetileg 30 kilométeres sugarú tiltott övezetet – közismertebb nevén a „Zónát” – az 1986. április 26-i atomerőmű-katasztrófa következtében szennyeződött területen alakították ki. Az atomerőmű utolsó, még működő 3. reaktorblokkját 2000-ben állították le.