EP: Törökországnak el kell ismernie az örmény népirtást

2015. április 16. 07:59

Az Európai Parlament által szerdán elfogadott határozat leszögezi: csak az teremtheti meg a valódi megbékélés alapjait, ha Törökország elismeri az örmény népirtás tényét.

2015. április 16. 07:59

Törökországnak el kell ismernie az örmény népirtás történelmi tényét, mert ezzel teremtheti meg a valódi megbékélés alapját – áll az Európai Parlament (EP) által szerdán elfogadott határozatban. Az Európai Parlament kapcsolataik normalizálására szólította fel Ankarát és Jerevánt. „Örményország és Törökország használja ki az örmény népirtás századik évfordulóját, hogy felújítsák diplomáciai kapcsolatukat, megnyissák egymás között a határt és így az utat a gazdasági integráció előtt” – kéri állásfoglalásában az EP.

Az EP egyúttal üdvözölte a török elnök és a kormányfő nyilatkozatát, amelyben részvétüket fejezték ki, és elismerték az Oszmán Birodalomban élő örmények ellen elkövetett kegyetlenségeket. „A parlament arra ösztönzi Törökországot, hogy az örmény népirtás századik évfordulójával kapcsolatos megemlékezést tekintse lehetőségként a saját múltjával való megbékélésre” – derül ki az EP sajtószolgálata által kiadott közleményből.

Emellett az EP arra is felszólítja Ankarát, hogy állítson össze teljes körű nyilvántartást a múlt században a fennhatósága alá tartozó területeken elpusztított vagy lerombolt örmény kulturális örökségről. Az uniós parlament emellett arra is javaslatot tett, hogy jöjjön létre a népirtásról való nemzetközi megemlékezés napja, emlékeztetve arra, hogy minden népnek és nemzetnek szerte a világon joga van a békéhez és a méltósághoz.

1915 és 1917 között főleg a mai Törökország területén az Oszmán Birodalom tömegével telepítette ki vagy gyilkolta meg az örmény lakosságot, amit mindezidáig 22 ország ismert el hivatalosan népirtásként. Törökország a mai napig következetesen visszautasítja, hogy a történteket népirtásnak nevezzék, holott a mintegy két évig tartó művelet során legkevesebb egymillió, örmény források szerint 1,5 millió örmény halt meg a deportálások, halálmenetek és tömeggyilkosságok során.

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mindjárt
2015. április 16. 14:51
Az természetes, hogy nekünk magyaroknak elsősorban a magyarok sérelmei fájnak és nem a zsidók vagy az örmények sérelmei. A zsidók sérelmeit is méltányolni kell de azt se felejtsük el, hogy a tanácsköztársaság vörös terrorját, a rákosi és kádár diktatúrák borzalmait nagyon nagy részben a zsidóknak köszönhetjük. Beszéljünk a zsidók sérelmeiről de a zsidók által elkövetett magyar sérelmekről is. Az örmények soha se ártottak a magyaroknak. Örmények harcoltak és áldoztak Magyarországért 1848-bn és 1956-ban is. A török dúlás 1-1/2 millió magyar áldozata és az örmény népirtás 1-1/2 millió örmény áldozata egy szomorú közös tragédia. Ezen érdemes elgondolkozni mielőtt egy olyan országot védünk amelyik népünket irtotta és amelyik minket gyaur-nak tart.
Gregorius
2015. április 16. 12:12
A törökök arra hivatkoznak, hogy az elképzelés helyes volt, azaz a háborús körülményekre való tekintettel el akarták különíteni az inkább az ellenfelekkel szimpatizáló örményeket. A megvalósítás azonban olyan brutalitással és mészárlásokkal ment végbe, ami bőven kimeríti a népirtás fogalmát. A török államhatalom ezt nem tudta (vagy nem akarta) megakadályozni, és ez az ami nem vitatható.
thymian
2015. április 16. 11:20
Csak úgy demokratikusan felszólítgatnak. A magyarok kitelepítését, meggyilkolását mikor fogják elismertetni a tótokkal, rácokkal? Ja, hogy mindig vannak egyenlőbbek az egyenlők között.
Arma Gedeon
2015. április 16. 10:57
Az a jópofa a sztoriban, hogy az örményirtásért nem a török, vagy kurd nép, mint olyan a bűnös, hanem az ifjútörök kormányzat mögött álló szabadkőműves-illuminátus titkostársaságok és ideológia, és pontosan ezekre alapozódik az Európa Parlament...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!