Az InfoRádiónak nyilatkozott Sz. Bíró Zoltán Oroszország-szakértő. Elmondta, a minszki egyezményt gyengíti, hogy nem államfői szinten jött létre, és a betarthatósága is kérdéses. Arról, hogy melyik félnek előnyösebb a megállapodás, egyértelműen úgy foglalt állást, hogy az az oroszoknak és a szakadároknak kedvez.
A Krím-félsziget véleménye szerint sokáig rendezetlen hovatartozású terület lesz, mert annak Oroszországhoz tartozását még az oroszok szoros szövetségesei sem ismerik el, ugyanakkor Ukrajna nincs abban a helyzetben, hogy megszerezze a katonai ellenőrzést a terület felett.
A történész azt mondja, a konfliktus egyik központi kérdése az ukrán NATO-tagság lehetősége. Emlékeztetett: nukleáris konfliktusig fajulhat a helyzet.
A beszélgetés második részében, az MTA tudományos főmunkatársa elmondta, úgy tudja, Vlagyimir Putyin budapesti látogatását az orosz fél kezdeményezte, és annak nemzetközi politikai jelentősége abban rejlik, hogy demonstrálják: van az EU-ban olyan partner, amely szívesen látja az orosz elnököt, a béketárgyalásokat leszámítva ugyanis az európai országok látványosan kerülik az érintkezést Putyinnal.
Véleménye szerint ez a látogatás normális esetben egyértelmű diplomáciai siker lenne hazánknak, jelenleg azonban nincs normális helyzet. Ebből a szempontból nagy szerencsének gondolja, hogy a minszki tárgyalások sikerrel végződtek, ha nem így lett volna, az sokkal kellemetlenebb helyzetbe hozta volna Magyarországot.
Ellensúlyozó, taktikai lépésnek nevezte Orbán Viktor részéről azt, hogy a miniszterelnök Kijevbe látogat, – mint mondta – a helyében ő is ezt tenné, hogy így a nyugat felé egyértelművé tegye szolidaritását Ukrajnával, és a közös álláspontot az EU-val.
Beszélt emellett az orosz gázkereskedelem jövőjéről is, többek között a vezetéképítések lehetőségéről, és az ezzel kapcsolatos diplomáciai blöffökről. A magyar kormány helyzetét nehéznek látja, és nem tartja indokoltnak, hogy Magyarország merőben új gázszerződéssel kötelezze el magát, az eddig át nem vett mennyiségekről való megállapodáson túl.