Döbbenetes javaslattal állt elő a Bloomberg: újabb módszerrel vennének el támogatásokat Magyarországtól
A hírügynökség ötlete komoly változásokat idézhetne elő.
Csökkentené a EU orosz gáztól való függőségét, és inkább harmadik országokkal építene ki együttműködést az Európai Bizottság energiaügyi biztosa, Miguel Arias Canete. Ha az unió nem lép, a tagállamok többsége egy olyan energiaimportőrtől válik függővé, amely nem egyszerűen kereskedelmi ügyként kezeli a gázértékesítést – mondta a biztos.
Csökkenteni kell az orosz gáztól való függőséget az Európai Unióban (EU), fejleszteni az együttműködést harmadik országokkal, erősíteni kell a tagállamok közötti energia megosztást és a megújuló energiák részarányát – hangsúlyozta Miguel Arias Canete energia- és éghajlatügyi biztos az Európai Bizottság honlapján pénteken megjelent beszédében. A Rigában az energiaunióról rendezett konferencián tartott beszédében a biztos elmondta: ha az unió nem lép, a tagállamok többsége egy olyan energiaimportőrtől válik függővé, amely nem egyszerűen kereskedelmi ügyként kezeli a gázértékesítést.
Miguel Arias Canete hangsúlyozta: az uniós állampolgárok érdeke, hogy biztonságos, megfizethető, fenntartható és versenyképes energiaellátásban részesüljenek. Továbbra is nagy a támogatottsága a klímaváltozás elleni küzdelemnek az állampolgárok között; az unió célja, hogy 2030-ig 40 százalékkal csökkentse a szén-dioxid-kibocsátását 1990-hez képest, miközben növeli a versenyképességet és az energiabiztonságot. A biztos 10 pontos javaslatot állított össze az európai energiabiztonsági stratégiához, amelyben kitér a cseppfolyós földgáz tárolók kialakításának és az Algériával, Ukrajnával és Törökországgal való stratégiai együttműködés fejlesztésének fontosságára is.
Az energiaügyi biztos elmondta: az egységes energiapiac célja, hogy az egyik tagállamban élő fogyasztó szabadon választhasson egy másik tagállambeli villamosenergia- szolgáltatót. Ehhez egyebek mellett szükség van a megfelelő energia-infrastruktúra kialakítására, biztosítani kell, hogy a fogyasztók több szolgáltató közül választhassanak és meglegyen a lehetőségük saját energia előállítására, valamint regionális uniós szinten is harmonizálni és egységesíteni kell a piacot – jegyezte meg.
A megújuló energiáról Miguel Arias Canete elmondta: Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnökének a terve, hogy az unió legyen – illetve maradjon – a világelső a területen. Az unió új klíma- és energiastratégiájában szerepel, hogy a közösség 2030-ig 27 százalékra növelje a megújuló forrásokból származó energia arányát az energiatermelésben – emlékeztetett. Ennek a célnak az eléréséhez a biztos szerint elengedhetetlen a kutatás finanszírozása, az uniós és a tagállami szintű kutatási projektek közelítése.
Kiemelte, hogy az energiaipari szereplők gyakran versenytársaiknál nehezebben férnek hozzá a kockázati tőkéhez, különösen a napelemek területén. Ezt a versenyt nem veszíthetjük el – fogalmazott Canete.