Rossz hírt kapott Zelenszkij: nagy bajban lehetnek az ukránok
Az ukrán katonai hírszerzés szerint csaknem 580 ezer orosz katona harcol Ukrajna ellen.
A vasárnapi ukrán választás első részeredményei szerint az elnök Petro Porosenko és a miniszterelnök Arszenyij Jacenyuk pártjai egyaránt 21,7 százalék körüli eredményre számíthatnak. A feldolgozottság még csak 15 százalékos, de Porosenko pártja máris bejelentette, hogy koalíciós ajánlatot tesz az Európa-párti erőknek.
Az ukrán miniszterelnök és az államfő nevével fémjelzett politikai tömörülések fej fej melletti versenyét vetítik előre a vasárnapi előre hozott választás első hivatalos részeredményei. A központi választási bizottság honlapján hétfőre virradóra közzétett, a szavazatok 15 százalékának feldolgozása alapján összesített részeredményeket szerint az Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök vezette Népi Front a voksok 21,7 százalékát szerezte meg, míg az államfő nevével fémjelzett Petro Porosenko Blokkja egy hajszálnyira maradt le mögötte a szavazatok 21,69 százalékával.
A hivatalos részeredmények szerint harmadik helyen van az Andrij Szadovij lembergi (lvivi) polgármester vezette Önsegítés (Szamopomics) nevű párt a voksok 10,11 százalékával. Rajtuk kívül bekerült még a parlamentbe a Jurij Bojko vezette Ellenzéki Blokk a voksok 9,29 százalékával (a pártot a Majdan-tüntetések nyomán eltávolított volt államfőt, Viktor Janukovicsot támogató Régiók Pártjából kivált politikusok alapították). Oleh Ljasko radikális pártja 7,9 százalékot kapott, míg Julija Timosenko volt miniszterelnök Haza pártja a voksok 6,1 százalékát gyűjtötte össze.
A többi párt nem lépte át a bejutáshoz szükséges ötszázalékos küszöböt. Az első hivatalos részeredményei némi eltérést mutatnak a korábban közzétett exit poll-eredményektől, amelyek még Petro Porosenko államfő tömbjét hozták ki valószínű győztesnek. Abban azonban nincs változás, hogy a vasárnapi választás az Európa-párti erők elsöprő győzelmét hozta. Petro Porosenko Blokkja be is jelentette, hogy kész már hétfőn koalíciós ajánlatot tenni három másik Európa-párti erőnek, Jacenyuk, Szadovij és Timosenko pártjának. Korábbi szövetségesüket, a nacionalista Szabadság pártot nem említette a partnerek között a pártelnök Jurij Lucenko.
Porosenko elnök a Twitteren köszöntötte honfitársait abból az alkalomból, hogy sikerült demokratikus parlamenti választásokat rendezni Ukrajnában. Az államfő reményét fejezte ki, hogy mihamarabb létrejön kormányképes koalíciós az új összetételű parlamentben. Videoüzenetében az exit poll-eredmények alapján köszönetet mondott a pártja melletti szavazatokért, és kijelentette, hogy „a nép bírósága kimondta a halálos ítélet a Kommunista Pártra”. Szavai szerint a Kommunista Párt „csaknem száz év múltán most először nem jutott be a törvényhozásba”.
Olekszandr Turcsinov házelnök – aki a miniszterelnök pártjában indult listán jelöltként – kijelentette, hogy akár alkotmányozó többségre is van esélyük az Európa-párti erőknek az új törvényhozásban. Az alkotmányozó többséghez a 450 fős ukrán parlamentben legalább 300 mandátummal kell rendelkezni. A politikus reményét fejezte ki, hogy Jacenyuk marad Ukrajna miniszterelnöke.
Elemzők szerint Porosenko Blokkja és a miniszterelnök vezette Népi Front együtt megszerezte a listás helyek több mint felét. Az új ukrán parlamentben 225 képviselői helyet töltenek majd be az ötszázalékos küszöböt átlépő pártok listáin induló jelöltek. A többi mandátumot az egyéni választási körzetek győztesei kapják. Számuk azonban 225 helyett most várhatóan csak 198 lesz, mivel az Oroszország által elcsatolt Krímben és a harcok sújtotta kelet-ukrajnai térségben, a szakadárok ellenőrzése alatti településeken nem tudták megtartani a választásukat.
A nem végleges adatok szerint a választásokon a részvétel országosan 52,83 százalékos lett. A két évvel ezelőtti parlamenti választásokon a részvétel nem egészen 57 százalékos volt.
A választáson EP-megfigyelők is részt vettek: a megfigyelői csoport helyettes vezetője Szanyi Tibor volt. Szanyi az MTI-nek azt mondta: az európai normáknak megfelelően zajlottak a parlamenti képviselői választások azokban a kijevi szavazókörökben, amelyeket meglátogatott. A magyar politikus hangsúlyozta, hogy ott, ahol járt, nem tapasztalt olyan fokú visszaéléseket, szabálytalanságot vagy más atrocitást, amely befolyásolhatná a választás eredményét. Elmondta, hogy ő maga kijevi szavazóköröket látogatott meg, de a 14 EP-képviselőből álló megfigyelői csoport 10 tagja vidéken követte nyomon a választások menetét.
Tapasztalatait összegezve Szanyi Tibor kiemelte, hogy nagyon nagy számban voltak jelen a szavazókörökben helyi civil szervezetek megfigyelői, akik társadalmi munkában ellenőrizték a választások tisztaságát. A szavazóköröknél idősek és fiatalok egyaránt türelmesen álltak sorba, hogy leadhassák voksukat – mondta. „Az ukrán fővárosban rendszerváltáshoz hasonló hangulatot tapasztatunk. A helybeliekkel folytatott beszélgetéseink alapján nyíltságot és erős öntudatosságot érzékeltünk, az volt a benyomásunk, hogy valóban változást, új erőket akarnak látni a parlamentben” – fogalmazott. Hozzáfűzte, benyomása szerint a kijevieknek valóban elegük van abból, hogy országukat az orosz érdekszférához tartozónak tekintsék, és Ukrajna európai integrációja mellett állnak, erős bennük az európai értékek iránti elkötelezettség. A képviselő szavai szerint erősnek érezte az emberekben a korrupció elleni fellépés iránti igényt is, bár némi szkepszissel azzal kapcsolatban, hogy az visszaszorítható-e egyáltalán az országban.