Minden határt átléptek: már az Európai Unió Bírósága is vizsgálja, mit tettek Von der Leyenék
Újabb ügyben támadták meg az Európai Bizottságot.
David Cameron, brit miniszterelnök hivatalosan is bejelentette, hogy Nagy-Britannia nem fizeti be a 2 milliárd eurós pótlólagos követelést az uniónak. A követelt összeg az éves brit EU-költségvetési hozzájárulás 20 százalékának felel meg.
Hivatalosan is megerősítette hétfőn a brit kormányfő, hogy Nagy-Britannia nem fogja befizetni az Európai Unió költségvetésébe a Brüsszel által követelt 2,13 milliárd eurós pótlólagos összeget. David Cameron a londoni alsóházban tájékoztatta a képviselőket a múlt heti brüsszeli EU-csúcsról. A konzervatív párti kormányfő kijelentette: London „senkinek nem fog kifizetni 2 milliárd eurót” a Brüsszel által megszabott december 1-jei határidőre, és „minden lehetséges módon megtámadja” az Európai Bizottság e követelését.
Az egyébként is igen feszült brit-EU viszonyt terhelő újabb konfrontáció előzményeként az EU-bizottság közölte a brit kormánnyal, hogy a tagországok bruttó nemzeti jövedelmének (GNI) statisztikai elszámolásában eszközölt – főleg a „láthatatlan” gazdaság egyes elemeinek bevonását célzó – változtatások miatt Nagy-Britannia 1,676 milliárd fontnak megfelelő egyszeri összeget köteles befizetni az EU-költségvetésbe, figyelembe véve azt is, hogy a brit gazdaság az elmúlt évtizedben az eddig becsültnél jobb teljesítményt nyújtott. Az Európai Bizottság által most követelt összeg gyakorlatilag visszamenőleges pótbefizetés lenne a 2002-2013-as időszakra.
Cameron a brit parlamentben tartott hétfői felszólalásában azonban kijelentette: igaz, hogy a tagállami befizetések évről évre változnak, de ekkora visszamenőleges kiigazításra senki nem számított. A brit miniszterelnök teljes mértékben elfogadhatatlannak nevezte, hogy Brüsszel „gyorsított eljárással” és ilyen szűk határidővel ekkora összeget követeljen Londontól.
Cameron elutasító álláspontját támogatta az ellenzéki Munkáspárt vezetője, Ed Miliband is, aki szerint az Európai Bizottság „kétbalkezes módon” járt el ebben az ügyben. Miliband hozzátette ugyanakkor: meg kell vizsgálni azt is, hogy a brit kormány megfelelő odafigyeléssel járt-e el, a befizetési felülvizsgálat folyamata ugyanis jó ideje közismert volt.
Az átdolgozott elszámolási szabályok alapján messze Nagy-Britanniát sújtaná a legnagyobb pótlólagos befizetési kötelezettség, a Brüsszel által követelt összeg ugyanis az éves brit EU-költségvetési hozzájárulás 20 százalékának felel meg. Londonban csak fokozza az indulatokat, hogy mások mellett Franciaország és Németország visszatérítést kap ugyanezen felülvizsgált elszámolási rendszer alapján.
David Cameron már a múlt heti brüsszeli EU-csúcs után tartott sajtóértekezletén is „teljesen elfogadhatatlannak” nevezte a követelést, és közölte, hogy London nem fizeti be az összeget a megszabott határidőre.