Kulcsfontosságú fordulat Európában: négy ország az élen, Magyarország az egyik
Elképzelhetetlennek tűnő álláspontok váltak szalonképessé.
A május végi EP-választásokat követően kedden Strasbourgban megalakult a nyolcadik közvetlenül választott Európai Parlament 751 képviselővel. A parlament első feladata, hogy megválassza az EP elnökét.
A május végi választásokat követően megalakult kedd délelőtt a közvetlen választások bevezetése óta nyolcadik Európai Parlament. Az eddigi 766 helyett az EP-nek immár kevesebb, 751 tagja van. A legutóbbi választások óta életbe lépett Lisszaboni Szerződés ugyanis ennyiben maximálja a képviselők számát.
A parlament első feladata, hogy megválassza az EP elnökét, amelyre a legesélyesebb jelölt a szociáldemokraták jelöltje, Martin Schulz. Az EP elnöki posztjára még az Európai Konzervatívok és Reformerek, a radikális baloldal és a zöldek állítottak jelöltet.
Az EP elnökét titkos szavazással választják meg. A választás legfeljebb négy fordulós. Az első három fordulóban akkor sikeres a választás, ha valamelyik jelölt megszerzi a leadott voksok több mint felét, a negyedik fordulóban már csak a legtöbb voksot kapott két jelöltre lehet szavazni, és amelyikük nagyobb támogatást kap, az lesz az EP elnöke a következő két és fél évben.