Kezd beérni Orbán Viktor békemissziójának a gyümölcse: szerdán már Putyinnal tárgyalt
Hétfőn még Donald Trumppal folytatott megbeszélést a magyar miniszterelnök.
Vasárnap délután nagyjából egy időben rakétákkal támadták Izrael déli, középső és északi részét. A hadsereg szakértői szerint az északi Haifára lőtt rakétákat is palesztin területről, a Gázai övezetből indították.
Az északi városok, köztük Haifa felé több mint százhetven kilométerre jutottak el az övezetből útnak indított rakéták - közölte az izraeli tízes tévécsatorna délutáni híradása. A palesztin Hamász szervezet tévéje szerint a szíriai M-302-es rakéták mintájára házilag gyártott lövedékeket tudtak eljuttatni ekkora távolságra. Vasárnap ismét megszólaltak az északi határnál lévő Naharia légvédelmi szirénái is, de utóbb kiderült, hogy nem Libanonból érkezett újabb belövés (mint azt elsőre feltételezték), hanem a riasztórendszer a Haifának irányzott rakéták miatt lépett működésbe.
Az újabb rakétatámadás-sorozatban Tel-Avivot és a délebbi településeket is célba vették, de a Vaskupola légvédelmi rendszer ezúttal is elfogta azokat a rakétákat, amelyek lakott helyekre estek volna. Askelónban mindazonáltal egy tizenéves fiatal életveszélyesen megsebesült egy olyan rakétától, amelyet nem semmisített meg a 90 százalékos hatékonysággal működő rendszer. Vasárnapi közlés szerint az izraeli mentőszolgálat megváltoztatta szirénájának hangját, mert nagyon hasonlított a légvédelmi szirénákhoz, és sokakat megtévesztettek a vijjogó mentőautók.
A Gázai övezetben végrehajtott izraeli légicsapások nyomán délutánra százhatvanhétre emelkedett a palesztin halálos áldozatok száma. A légierő számos berepülésen próbálta likvidálni a rakétakilövő-állásokat, de a palesztinok (köztük a szélsőséges Hamász szervezet) továbbra is képesnek bizonyulnak a lövedékek elindítására.
Izrael ötszáz egységnyi véradományt küld Gázába a civil sebesültek kezeléséhez - közölte a katonai szóvivő, miután összesen több mint ezer polgári személy és fegyveres sérült meg eddig a hadjárat során. Az utóbbi napokban az egyiptomi vezetés és a közel-keleti kvartett (Egyesült Államok, Oroszország, ENSZ, EU) képviseletében Tony Blair próbált közvetíteni a felek között, de hétfőn a térségbe utazik Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter is, hogy segítse egy tűzszünet tető alá hozását. Még a popkirálynő Madonna is felszólította a harcolókat a mielőbbi egyezségre.