Tartózkodva fogadja Berlin az energiaunió tervét

2014. április 23. 17:06

Tartózkodóan fogadta a német kormány Donald Tusk lengyel miniszterelnök javaslatát, miszerint az európai energiaunió kialakításával kell megtörni az orosz gázmonopóliumot, az első reakciók szerint Berlin kételkedik abban, hogy az elképzelés összeegyeztethető a piacgazdaság elveivel.

2014. április 23. 17:06

Steffen Seibert német kormányfő szerdai tájékoztatóján azt mondta, hogy a német vezetés megvizsgálja a javaslatot, amelyről Angela Merkel kancellár és a lengyel miniszterelnök pénteki berlini találkozóján is tárgyalnak majd. Az ellátásbiztonság Németország számára is fontos kérdés, ugyanakkor az is világos, hogy a megoldást a piacgazdasági keretek között kell megtalálni – tette hozzá a kormányszóvivő. Határozottabban fogalmazott a gazdasági minisztérium egy szóvivője, aki a Handelsblatt című üzleti lapnak azt mondta: „piacgazdasági rendszerünk alapja a verseny a gazdasági szereplők között”, a földgáz közös beszerzésére szervezett uniós együttműködés lengyel elképzelése viszont „egy másik modellt” követ. 

Donald Tusk szerint a túlzott függés az orosz gáztól gyengíti Európát, amire az a megoldás, ha a monopolhelyzetben lévő Oroszországgal egy egységes uniós testület tárgyal és dönt a földgázvásárlásról, és létrejön az energiaunió. A lengyel kormányfő a Financial Times című brit üzleti lap európai kiadásának keddi számában közölt írásában kifejtette, hogy az energiauniót hat elvre kell felépíteni.

Ki kell dolgozni egy mechanizmust, aminek alapján az EU egységesen tárgyalhat az energiaszerződésekről Moszkvával, erősíteni kell a tagállamok közötti szolidaritást arra az esetre, ha leállnak az orosz gázszállítások, és az EU-nak támogatnia kell a tagállami energetikai infrastruktúrák összekapcsolását és gáztározók építését. Negyedik alapelvként szerinte maximálisan ki kell használni Európa fosszilis energiaforrásait, a szenet és a palagázt is. Ötödik elvként pedig az EU-nak kapcsolatba kell lépnie Európán kívüli partnereivel, akiktől energiát vásárolhat, és mindemellett meg kell erősíteni az EU és 8 keleti szomszédja között 2005-ben elkezdett energetikai együttműködést.

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
abraxas
2014. április 23. 23:19
Nem akarnak átváltani az amcsi függésre...
korona
2014. április 23. 19:23
(bemásoltírás)-------------------------------------------------------------------------------------- MARTONYI HADVEZÉR Martonyi háborús retorikát folytat 2014.04.23 14:46 Pár odavetett szó, egy-egy sokféleképpen értelmezhető mondat, - de mindig így kezdődik. Martonyi a magyar vezetésben a szabadkőművesség első számú képviselője. Lassan csak volt, mert nemsokára menni fog a posztjáról. Majd lesz helyette másik. Martonyi utóbbi időben adott riportjaiban élesen bírálta Putyint és Moszkva politikáját. Szavai páholyának szándékait tükrözik, de ez történelmi folyamatokba illesztve már a fenyegetés határát súrolja. Egyrészről hosszú távú gazdasági fenyegetőzéssel próbálkozik, másrészről már érzékelteti, hogy Oroszország visszaél a helyzetével. A történelem ismétli önmagát, - annak idején a nyugat ugyanígy kezdte meg Németország fenyegetését. Azt is tudjuk, mi lett a történtek vége; Németországot provokációkkal belekényszerítették egy világháborúba. Martonyi kifejti, hogy Magyarországnak (de ezzel együtt Európának is) a stabilitáshoz szüksége van az orosz gázra. Voltak már felvetések arra, hogy a nyersanyagokat a világ nyilvánítsa közkincsekké, és abból egyformán részesüljenek az országok. Éppen időben veti ezt fel a nyugat, miután már felélt minden nyersanyagforrást a saját területein. Bármit hajlandóak kitalálni, hogy nyersanyagokhoz jussanak, - és bármibe hajlandóak lennének belemenni, akár egy világháborúba is beleprovokálnák Oroszországot, hogy megszerezhessék nyersanyagait. Martonyi mondókája már pontosan ebbe a témakörbe illeszkedik. Előkészíti a közvélemény számára, miért is kell Oroszországgal háborúzni. "Moszkva agresszívan terjeszkedik Európa felé", ráadásul "veszélyezteti a békés, demokratikus országok stabilitását". Martonyi szerint ez elég jogalap arra, hogy csendes, vagy tevőleges háborút folytasson a nyugat Moszkvával szemben. Mi magyarok nem, mi nem akarunk, mi kimaradunk mindenből persze, csak és kizárólag az EU és a NATO kötelezettségeinknek teszünk eleget, de ezt Moszkvának el kell nézni - gondolja Martonyi. A nyugat technikai fölénye nem egyértelmű, emberanyaga pedig teljességgel alkalmatlan egy komoly háborúra. Martonyi és cionista bandája pont úgy jár, mint ahogy Hitler a háború végén, amikor a terepasztalon nem létező alakulatokat tologattak. A világ úgy hiszi, a nyugat elegendő erővel rendelkezik egy nagy háború megvívásához. A meglepetések csak akkor kezdődnének, amikor megindulnának a harcok, - de ez lenne a cionista hatalmasok utolsó meglepetése. Birodalmuk kártyavárként dőlne össze. Marad a fogatlan vén oroszlán fenyegetőzése, - jó messziről, ahonnan még nagy és erős oroszlánnak néz ki. Ennek ellenére kiszámíthatatlanok, mert nekik nem gond, ha fehér fiatalokkal irtatják egymást önös cionista érdekekért. Ha vesztenek, akkor is nyertek, - mert millió számra hullana a fehér ember. A kérdés már csak egy; ők túlélnék-e a csalódott és fellázadt fehér ember haragját. Kemény Gábor
Rumpelstilzchen
2014. április 23. 18:42
http://neftegaz.ru/images/Neft%20Perey/nord%20stream.jpg A németek kemény milliárdokat fizetnek a Nord Strem kőolajvezetékért. ( 7,4 milliárd Euro tervezett költség ) Most akkor adják be a közösbe ? Ha csak ott jön gáz, akkor osszák el ? http://de.wikipedia.org/wiki/Nord_Stream Azért annyira nem hülyék.
Senye Péter
2014. április 23. 18:13
A probléma az, hogy nem egyformán vagyunk kiszolgáltatva az orosz gázszállításnak. Akik megvannak nélküle, azok hajlandók keményebb feltételekkel tárgyalni. Akik meg nagyon függünk tőlük, engedékenyebbek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!