Orosz vezetők elleni szankciókról tárgyal az EU

2014. március 17. 10:39

Hétfőn Brüsszelben az EU-országok külügyminiszterei orosz vezetők elleni szankciós intézkedések meghozataláról kezdtek tanácskozást, miután vasárnap a Krím félszigeten a lakosok nagy többsége az Oroszországhoz való csatlakozás mellett foglalt állást.

2014. március 17. 10:39

Orosz vezetők elleni szankciós intézkedések meghozataláról kezdtek tanácskozást hétfőn Brüsszelben az EU-országok külügyminiszterei, mivel előző nap az Ukrajnához tartozó Krím félszigeten a helyi oroszbarát vezetés által kiírt, orosz katonai biztosítás mellett lebonyolított népszavazáson a lakosok nagy többsége az Oroszországhoz való csatlakozás mellett foglalt állást. A tanácskozáson Magyarországot Martonyi János külügyminiszter képviseli. Az unió nem ismeri el a referendum eredményét, mert annak megtartása ellentétben állt az ukrán alkotmánnyal és a nemzetközi jog előírásaival. Az EU elítéli, hogy Oroszország katonai erővel megsértette Ukrajna szuverenitását és területi épségét. Azt követeli, hogy az orosz erőket vonják vissza a válság előtti állásaikba.

 
Az EU-országok állam-, illetve kormányfői március 6-án már felfüggesztették Oroszországgal a vízumügyi, illetve az új átfogó megállapodást célzó tárgyalásokat, valamint egyetértésüket fejezték ki azzal, hogy le kell állítani az Oroszországot is magában foglaló G8-csoport következő, Szocsiban tervezett csúcstalálkozójára való felkészülést. Egyúttal kilátásba helyezték, hogy amennyiben napokon belül nem enyhül a feszültség, az EU szankciós intézkedéseket hoz Oroszországgal szemben. Ennek jegyében – miként azt már közölték Brüsszelben – olyan orosz tisztségviselők listáját állítják össze, akikkel szemben uniós beutazási tilalmat, illetve vagyonbefagyasztást akarnak érvényesíteni. 
 
A hétfői külügyminiszteri tanácskozásra érkezve Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője újságíróknak nyilatkozva „úgynevezett népszavazásról” beszélt, ezzel is jelezve, hogy az unió nem tekinti azt jogilag érvényesnek. Megerősítette, hogy az EU részéről szükség van válaszlépésekre, mert erőteljesen érzékeltetni kell Moszkvával a helyzet súlyosságát, az ukrán szuverenitás biztosításának fontosságát. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az ukrajnai válságot diplomáciai eszközökkel, párbeszéd útján kell rendezni. Kiemelte, hogy mind az EU-nak, mind Ukrajnának érdeke az Oroszországgal való erős kapcsolatrendszer. A külügyminiszteri ülés alapvetően az uniós országok csúcsvezetőinek csütörtök-pénteki tanácskozását hivatott előkészíteni. Ezen az EU-csúcson az eredeti tervek szerint gazdasági kérdések domináltak volna, ám a napirendet nyilván erősen befolyásolja majd az ukrán-orosz viszály, illetve a krími helyzet alakulása.

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2014. március 17. 14:25
Az ukrán alkotmány alapján soha semmiféle esélyük és lehetőségük nem lenne a krímieknek, hogy maguk döntsenek a saját sorsukról. Ahogyan a kárpátaljaiaknak sincsen.
Csigorin
2014. március 17. 13:01
Mert Koszovo elcsatolasa az a szerb alkotmannyal osszhangban volt ugyebar? Amikor Martonyinak az a szolgalelku pofaja feltunik a teveben hogy igazi szabadsagharcos lendulettel eroteljes nyelvcsapasokkal reagaljon washington, telaviv es brusszel minden megszolalasara, komolyan mondom felfordul a gyomrom. Miert kell nekunk ennyire szolgai kulpolitikat vinni? A legtobb teren elegedett vagyok a fidesz kormannyal, de ez nagyon nem az.
Viator
2014. március 17. 12:49
Érdekes, ilyenkor szent egy ország alkotmánya és csak az számít... Bezzeg az új magyar alkotmányba szabadon beletörölhette a lábát az összes européer faszkalap ott Brüsszelben. Akik annyira bátrak, hogy kivárták a tavaszt, mielőtt ügynökeik révén megdöntötték a törvényes ukrán kormányt, nehogy megfagyjanak, mikor az oroszok elzárják a gázt.
KannibálTatárÚr
2014. március 17. 11:30
... "az ukrajnai válságot diplomáciai eszközökkel, párbeszéd útján kell rendezni." Diplomáciai eszközökkel kapcsoljuk Halicsot (Galícia) a lengyelekhez, Kárpátalját a magyarokhoz, a többit meg az oroszokhoz!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!