Bevásároltak a románok: amerikai lopakodók fognak járőrözni a Kárpátokban
32 darab ötödik generációs F–35-ös harci repülőgép érkezik a szomszédos országba.
Egy friss közvélemény-kutatás szerint a britek kétharmadát egyáltalán nem zavarják a kelet-európai munkavállalók, szívesen látják azokat, akik valóban dolgozni jönnek. A téma azóta került ismét napirendre a brit politikában, hogy a miniszterelnök bejelentette: korlátozni fogják az EU-ból érkező bevándorlók szociális juttatásait.
A főleg migrációs kérdésekre szakosodott British Future kutatóintézet megbízásából készült felmérésből az derül ki: a britek nagy része szívesen látja a kelet-európai bevándorlókat, amennyiben azok tényleg dolgozni jönnek, megtanulnak angolul és beilleszkednek. A gazdaságilag legaktívabb 35-44 éves korosztályban a legmagasabb, 72 százalék azok aránya, akiket egyáltalán nem zavarnak a kelet-európai munkavállalók.
A kérdés annak kapcsán került ismét előtérbe, hogy januárban lejár a román és a bolgár munkavállalókra vonatkozó moratórium, ettől kezdve az onnan érkezők is korlátozás nélkül vállalhatnak munkát az EU-ban. David Cameron bejelentette: már januártól szigorítani fogják az EU-ból érkező bevándorlóknak járó szociális juttatások feltételeit.
A politika egy részének szkeptikus hozzáállása ellenére a felmérés szerint a briteknek csak mintegy negyede szeretné, ha a brit kormány elsődleges célkitűzései között szerepelne az Európai Unión belüli szabad mozgás korlátozása, vagy akár az unióból való kilépés.
A konzervatív-liberális brit kormánykoalíció nagyobbik pártja, a Konzervatív Párt nemrégiben kiszivárgott – hivatalosan nem cáfolt – sajtóértesülések szerint 75 ezerben szabná meg a külföldi EU-állampolgárok nagy-britanniai bevándorlásának éves kvótáját. Ez az elképzelés a koalíción belül is komoly nézeteltérésekhez vezetett; a kisebbik kormánypárt, a Liberális Demokraták vezető politikusai többször is nyilvánosan szembeszegültek e tervvel.