Korábban már kiderült, hogy David Cameron brit miniszterelnök, és kormánya szigorítást tervez a külföldiek munkavállalását illetően. A The Sunday Times által megszerzett bizalmas belügyminisztériumi jelentés szerint Nagy-Britanniában évente legfeljebb 75 ezer uniós polgár telepedhet le. A tervezet nem csak a szegény EU-tagállamok munkavállalóit, hanem a magasan képzett, nyugat-európai EU-társállamokból érkezőket is érintené. A dokumentum szerint Németországból, Hollandiából, Ausztriából is csak akkor telepedhetnének le Nagy-Britanniában, ha már van állásajánlatuk, az alacsonyabb képesítésűek pedig csak olyan állásokat tölthetnének be, amelyek a hiányszakmák országban.
A látott belügyminisztériumi tervezet általánosan korlátozná a munkaerő-beáramlást az új, szegényebb EU–tagállamokból is addig, amíg azok hazai összterméke (GDP) el nem éri a brit GDP-érték 75 százalékát. Ez mellett a külföldi EU–tagállamokból érkezők nagy-britanniai tartózkodásuk első öt évében nem igényelhetnének adókedvezményeket és egyéb kedvezményes juttatásokat. Mindezek mellett a kormány egyes állástípusokat "nemzeti preferencia" alapján brit állampolgároknak tartana fenn, emellett.
A tanulmánya szerint a korlátozatlan beáramlás politikáját szervezett bűnözői hálózatok kábítószer- és embercsempészetre használják ki, és a nyitott uniós határok alapelve a brit utcákon megjelenő koldusok, hajléktalanok számának „drámai” emelkedéséhez is vezetett. Emellett e politika ösztönzi a „kedvezmény-turizmust” is, megterheli a brit közszolgáltatási rendszert és „társadalmi feszültségeket szít” a helyi közösségekben. Jelenleg nagyjából 1-1,5 millió keletei EU-polgár települt le tartósan Nagy-Britanniában, ebből 121 ezer külföldi EU-állampolgár igényel szociális juttatást. Vasárnap a brit munka- és nyugdíjügyi minisztérium a minap azt jelentette be, hogy hogy bizonyos jövedelemkiegészítő szociális támogatásokat igénybevételéhez, igazolni kell a megfelelő angol nyelvtudást meglétét.
Az országban – főleg a román és a bolgár állampolgárokkal szembeni korlátozások januári lejártának közeledtével – egyre fajsúlyosabb belpolitikai vitatémává válik a bevándorlás szabályozása, és a konzervatív-liberális brit kormánykoalíció sorra jelenti be a szigorítási terveket.