Belga együttműködéssel fogja gyártani rakétáit Ukrajna
A belga Thales vállalat együttműködési megállapodást kötött egy ukrán védelmi céggel, így Ukrajna hamarosan megkezdheti a külföldi rakéták gyártását.
Ukrajna hamarosan aláírja a társulási megállapodást az Európai Unióval, jelentette ki csütörtökön Brüsszelben Szerhij Arbuzov ukrán miniszterelnök-helyettes. Az EU segítséget nyújt Ukrajnának, hogy teljesítse az IMF-megállapodáshoz szükséges feltételeket.
„Részünkről megvan a politikai akarat” - jelentette ki Arbuzov, kitérve viszont a konkrét válasz elől arra a kérdésre, hogy mikor írhatják alá a dokumentumot. Majd ha minden nyitott kérdést sikerül tisztázni, válaszolt az ukrán politikus, aki ugyanakkor közölte: bízik abban, hogy sikeres lesz a közös munka az unióval a társulási megállapodás megvalósításával kapcsolatos nyitott kérdések tisztázására, amelyek között elsősorban a kereskedelmi természetű ügyek rendezését tartotta szükségesnek.
Stefan Füle közölte: megegyeztek abban, hogy útitervet készítenek a társulási egyezmény megvalósításához, valamint az EU segítséget nyújt Ukrajnának, hogy teljesítse az IMF-megállapodáshoz szükséges feltételeket. Kétoldalú egyeztetést kezdenek, hogy azonosítsák a megvalósítással kapcsolatos minden problémát, közölte Füle, aki szerint az utóbbi napokban túlzott számokat lehetett hallani arról, hogy milyen költségekkel járna Ukrajna számára az egyezmény megvalósítása.
Ezek a számok nem a tényeken alapulnak, alaptalanok, húzta alá Füle. „Az üzenetünk az, hogy a társulási megállapodás a mi ajánlatunk Ukrajna és népe számára. Ez az ajánlat továbbra is érvényes, az EU készen áll, hogy aláírja, amint az ukrán hatóságok is készen állnak erre, és elkötelezettségüket tettekkel bizonyítják” - szögezte le.
Füle aláhúzta, hogy az EU készen áll, hogy a társulási megállapodást alapján segítséget nyújtson Ukrajnának a modernizációhoz. Ennek érdekében az EU az IMF által nyújtandó kölcsönt is hajlandó kiegészíteni, mondta. A szomszédságpolitikáért felelős biztos mindazonáltal aláhúzta, hogy számokról, összegekről nem esett szó a megbeszéléseken, ám világossá tették az ukrán fél számára, hogy most is az EU segíti a leginkább Ukrajnát, a támogatás pedig csak egyre nagyobb lesz a Brüsszelben csak többért többet-elvnek nevezett megfontolás értelmében, ami azt jelenti, hogy Brüsszel minél több gazdasági és politikai előrelépést, reformot lát, annál több segítséget hajlandó nyújtani.