Elképesztő cinizmusában a Hamász ajándékcsomagot adott a túszoknak, oklevéllel a túlélésükről, valamint a fogság alatt készült fotókkal
Propagandavideót is közzétettek az egészről.
Bocsánatot kért az al-Kaidával szövetséges terrorcsoport, miután kiderült, egy félreértés miatt az ő oldalukon harcoló parancsnokot fejeztek le nyilvánosan.
A The Telegraph beszámolója szerint, az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű dzsihadista szervezet tagjai egy internetre felkerült videó szerint egy szakállas fejet emeltek a magasba a kivégzésre összegyűlt tömeg előtt az észak-szíriai Aleppó városában, diadalittasan kijelentve, hogy az illető a Bassár el-Aszad elnök oldalán harcoló egyik síita milícia fegyverese.
Később azonban kiderült, hogy a brutálisan kivégzett Mohamed Fáresz az Ahrár as-Sám Brigád egyik parancsnoka volt, amely csoport gyakran harcol Aszad erői ellen az ILIÁ és a szintén az al-Kaidához köthető an-Nuszra Front oldalán, habár nem osztja a két szunnita dzsihadista szervezet radikális ideológiáját. Az ILIÁ az eset után „megértést és bűnbocsánatot” kért a félreértés miatt.
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű, londoni székhelyű civil szervezet és más aktivisták szerint egy vallási jellegű félreértés vezetett Faresz kivégzéséhez. Az ILIÁ egyik szóvivője azt mondta, hogy a parancsnok, miután megsebesült egy Aleppó környéki csatában, azt hitte, hogy síita milícia fogságába esett, és arra kérte a körülötte lévőket, hogy öljék meg. Mint utóbb kiderült, az illetők az ILIÁ tagjai voltak, akik aktivisták szerint félreérthették a síita imámokra hivatkozó kérést.
Jelentések szerint az ILIÁ a közelmúltban jelentősen megerősödött, és a legbefolyásosabb fegyveres csoporttá vált Szíria északi részén. A csoport célja az, hogy iszlám államot hozzon létre Irak és Szíria egymással határos északi területeinek összekötésével, ahol a saría (iszlám vallási jog) egy radikális értelmezését akarja alkalmazni. Az ILIÁ által ellenőrzött – egyre nagyobb – területeken sokan panaszkodnak a csoport kegyetlenségére.
Az ILIÁ egyik szóvivő közölte, hogy „az illetékes igazságügyi hatóságok” ki fogják vizsgálni a félreértésből történt kivégzést, bár nem világos, hogy ezen milyen szervezetet értett.