Sej, a román jogállamban szól a zene, szól
És azt a kérdést senki fel sem teszi magának, hogy ez az ország egyébként miért is kap EU-s pénzeket – vagy ha ők kapnak, akkor velünk pontosan mi is a baj. Kohán Mátyás írása.
A szocdem-néppárti nagykoalíció 50,9 százalékot szerzett az előzetes végeredmények szerint az osztrák szövetségi parlamenti választásokon. Minden második választó a nagykoalíció mainstreamjével szembeni pártra szavazott, radikális jobboldaltól az újonnan alapított liberálisokig.
A vasárnap választáson az előzetes végeredmény szerint a nagykoalíciós pártok összesen a szavazatok 50,9 százalékát szerezték meg. Az Osztrák Szociáldemokrata Pártra (SPÖ) a szavazatok 27,1 százalékát adták, míg a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) 23,8 százalékot kapott. Ez mindkét párt számára történelmi mélypontot jelent.
A választáson a szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) a harmadik helyen végzett 21,4 százalékkal, utána pedig a Zöldek következnek 11,5 százalékkal. A 4 százalékos küszöböt átlépve bekerült a parlamentbe Frank Stronach milliárdos vállalkozó egy éve alapított pártja, a Stronach Csapata (5,8 százalék), és meglepetésre a szintén új liberális párt, a Neos (4,8 százalék) is.
A részvételi arány a beküldött szavazatokat nem számítva 65,9 százalékos volt, ami jóval alacsonyabb a 2008-as 71,4 százaléknál.
A választások után továbbra is elsősorban a szocdem-néppárti nagykoalíció folytatása várható, de az ÖVP a Szabadságpárttal és a két új párttal (vagy egyikükkel) is többséget tudna alkotni a parlamentben.