Kész a leltár 1.
Idejön egy palesztin tetű, belövöldöz a gyerekszobáinkba, aztán meg van sértve, és le is rasszistáz bennünket.
Tartalmát tekintve osztja a francia kormány Arnaud Montebourg iparfejlesztési miniszter véleményét, aki José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét a francia szélsőjobboldali „Nemzeti Front üzemanyagának” nevezte – közölte szerdán a francia kormányszóvivő.
Najat Vallaud-Belkacem szerint „a használt kifejezés a szókimondó iparfejlesztési miniszter védjegye, de a mondottak tartalmát illetően, azaz az Európai Bizottsághoz intézett figyelmeztetést, miszerint az európai kormányoknak és az embereknek, akiket képviselnek, is megvan a saját szerepük az európai színtéren, nos ezt az álláspontot teljes mértékben osztjuk” – hangsúlyozta a szóvivő. Jelezte ugyanakkor, hogy a miniszter által mondottakat nem szabad kontextusukból kiragadva értelmezni, miután Montebourg valójában Barroso egy korábbi „nem kevésbé szerencsétlen” megszólalására reagált, amelyben az Európai Bizottság elnöke „reakciósnak” minősítette mindazokat, akiket az úgynevezett kulturális kivétel mellett foglaltak állást az EU-amerikai szabadkereskedelmi egyezmény kapcsán.
Azt követően, hogy Dél-Franciaországban az FN jelöltje vasárnap csaknem megnyert egy időközi parlamenti választást, Montebourg úgy vélte, hogy az Európai Unió központi intézményei a szélsőjobboldal térnyerését segítik, amikor nem foglalkoznak az átlagpolgárok aggodalmaival. Az Európai Bizottság elnökét, José Manuel Barrosót pedig a „Nemzeti Front üzemanyagának” nevezte. Az Európai Bizottság elnöke másnap „abszurdnak és feleslegesnek” minősítette a francia kormánytag felvetését.
Párizs és Brüsszel között azután alakult ki személyeskedő vitákkal teli feszültség, hogy Franciaország a hónap elején nem egyezett bele az audiovizuális szektort segítő állami támogatások felülvizsgálatába a tervezett EU-amerikai szabadkereskedelmi tárgyalások keretében. Az Európai Bizottság elnöke az International Herald Tribune című párizsi angol nyelvű napilapban megjelent interjúban úgy vélte: „ez egy globalizációellenes felfogásba illeszkedik, amelyet én teljesen reakciósnak tekintek”. Barroso hozzátette: „egyesek baloldalinak mondják magukat, pedig a valóságban kulturálisan teljesen reakciósak”.
„Ha mindez visszahelyezzük a kontextusába, akkor azt hiszem, kiderül, hogy ami valóban problémát jelent, az Barroso kijelentése” – hangsúlyozta a francia kormányszóvivő. Najat Vallaud-Belkacem azt is jelezte, hogy a csütörtökön kezdődő uniós csúcstalálkozón Francois Hollande köztársasági elnök ezt személyesen is közölni fogja az Európai Bizottság elnökével.