Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
Izrael kelet-jeruzsálemi és ciszjordániai telepes-politikája jelenti a legnagyobb veszélyt a palesztin-izraeli konfliktus kétállami megoldására – véli egy belső jelentésében az Európai Unió jeruzsálemi és rámalláhi képviselete.
Az EU-tagállamok palesztin diplomáciai képviseleteinek vezetői közösen készítették a beszámolót, amelyben gazdasági szankciókat is sürgetnek az 1967-ben elfoglalt területeken felhúzott települések ellen. A jelentés „módszeresnek, szándékosnak és provokatívnak” nevezi az Izrael által folytatott építkezéseket a kelet-jeruzsálemi lakótelepeken, és azzal vádolja a zsidó államot, hogy tudatos politikai döntésekkel aláássa a felek közti bizalmat, és lehetetlenné teszi a kétállami megoldást.
Az Európai Unió azt javasolja 27 tagállamának, hogy ne hagyjanak jóvá semmilyen pénzügyi tranzakciót, amely a Jordán folyó nyugati partján fekvő telepek bővítését segíti elő, és hívják fel a figyelmet ezek veszélyeire. Minden ciszjordániai izraeli települést támogató pénzátutalás megakadályozását javasolják a tagállamoknak, hogy „meggátolják, visszaszorítsák és tudatosítsák ezen pénzügyi tranzakciók problémás következményeit”. A jelentés a telepekkel kapcsolatos tevékenységeket, valamint az infrastruktúra és a szolgáltatások fejlesztését segítő közvetlen uniós befektetések leállítását is követeli.
Izrael telepbővítései az elfoglalt Kelet-Jeruzsálemben egy stratégia részét képezik, amelynek célja annak megakadályozása, hogy a város a két nép fővárosa lehessen – áll a 15 oldalas, szokatlanul kemény hangon megfogalmazott összefoglalóban. A szöveg tíz ajánlást sorol fel, és ezek közül hétben szankciókat helyez kilátásba a telepbővítéseket végző szervezetek ellen. Követeli továbbá a telepekről származó termékek megkülönböztetését és azokra a kereskedelmi kedvezmények megvonását.
A jelentés az Európai Unió és Izrael közötti kutatásban és technológiai fejlesztésben is a Ciszjordániába irányuló közvetlen vagy közvetett támogatások, esetleges ösztöndíjak vagy technológiai beruházások felfüggesztését sürgeti. Elítéli a Maale Adumim telepesvárost Jeruzsálemmel összekötő kelet-jeruzsálemi építkezési tervet (E1) is, és kiemeli három kelet-jeruzsálemi lakónegyed – Giló, Har Homa és Givát Hamatosz – fejlesztési tervét, mert ezek szerinte együtt ellehetetlenítik a Jordánon túli palesztin terület egységét észak-déli irányban, és veszélyeztetik a kétállami megoldást.
Az izraeli-palesztin viszály ügyében tartott megbeszéléseken hivatkozási alapként felhasználható jelentést januárban elküldték az unió központjába Brüsszelbe és a 27 EU-tagállam külügyminisztériumába. Az utóbbi hónapokban feszültebbé vált Izrael és az EU viszonya, miután Izrael bejelentette több mint ötezer újabb kelet–jeruzsálemi lakás felépítését. Az EU a zsidó állam legnagyobb kereskedelmi partnere, esetleges uniós gazdasági szankciók érzékenyen érinthetnék Izraelt.