A nemzetek Európájának programja ma
A Patrióták frakciója világos alternatívát mutat a központosító törekvésekkel szemben, és lehetőséget ad a polgároknak, hogy közvetlenül hatással lehessenek a róluk születő döntésekre. Szájer József írása.
Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője szerint Izrael magatartása aláássa a közel-keleti megbékélési folyamatot.
Az Európai Unió élesen ellenzi, rendkívül zavarónak tartja a további izraeli telepépítési terveket – hangoztatta csütörtöki közleményében Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Ezek a tervek több ezer Jeruzsálem környéki lakás megépítésére irányulnak, és megvalósításuk esetén gyakorlatilag „kettévágnák” a palesztinok lakta területeket. Ashton szerint Izrael magatartása aláássa a közel-keleti megbékélési folyamatot. A telepek tervbe vett további bővítésével ugyanis meghiúsulna az egybefüggő területű, életképes palesztin állam megteremtésének lehetősége, valamint az, hogy Jeruzsálem mind Izraelnek, mind a palesztin államnak a fővárosa lehessen.
Az unió határozottan az úgynevezett kétállami megoldást szorgalmazza az izraeli-palesztin konfliktusban. Ashton újólag felszólította az érintetteket, hogy tegyék lehetővé a visszatérést a békefolyamathoz.
Előzőleg az ENSZ-ben is elítélték Izrael magatartását, és erre az álláspontra helyezkedtek a Biztonsági Tanács (BT) állandó tagjai is, az Egyesült Államok kivételével. Washington nyilvánosan ugyan nem csatlakozott az Izraelt elítélők táborához, ám a zárt ajtók mögött folytatott BT-konzultációk során „provokatívnak” minősítette Izrael magatartását. Az ENSZ Közgyűlése november 29-én úgy szavazott, hogy „nem tag megfigyelő állam” jogállást ad a Palesztin Hatóságnak.