Aláírták a költségvetési fegyelemre vonatkozó új EU-szerződést

2012. március 02. 10:57

Pénteken 25 európai uniós tagállam – köztük Magyarország vezetői – aláírták a fiskális paktumot.

2012. március 02. 10:57

Aláírták pénteken 25 európai uniós tagállam, köztük Magyarország vezetői az EU új szerződését, amely elsősorban a költségvetési fegyelem nagyobb mértékű garantálására vonatkozik. A fiskális paktum néven is emlegetett dokumentumot - amely hivatalosan a Szerződés a Gazdasági és Pénzügyi Unión belüli stabilitásról, koordinációról és kormányzásról nevet viseli – magyar részről Orbán Viktor miniszterelnök írta alá, aki egy péntek reggeli interjúban azt is megerősítette, hogy a szerződés Magyarországra csak azután vonatkozik majd, hogy csatlakozott az eurózónához. Az EU brüsszeli állam- és kormányfői találkozójának második napját megnyitó aláírási ceremónián Herman Van Rompuy, a kormányfői tanács elnöke hangoztatta: olyan előrelépésről van szó, amely segít helyreállítani a bizalmat az EU Gazdasági és Pénzügyi Uniója iránt. A dokumentum megalkotását annak idején kezdeményező Angela Merkel német kancellár pedig az EU történetében mérföldkőnek minősítette az aláírást.

A szerződést formálisan az euróövezeti országok kötötték, az azon kívüli tíz tagállam közül pedig nyolc – Magyarország is – csatlakozott hozzá. Csak Nagy-Britannia és Csehország nincs az aláírók között: London álláspontja szerint a paktum „több bürokráciát és több jogi bonyodalmat jelent”, a cseh kifogások lényege pedig az, hogy a dokumentum túlságosan az államháztartási hiányra összpontosít az adóssággal szemben, ráadásul külön euróövezeti csúcsértekezletek rendszeres tartását helyezi kilátásba. A paktum szerint az euróövezeti országok vállalják, hogy államháztartásuk szerkezeti hiányát a bruttó hazai termékhez (GDP) képest legfeljebb 0,5 százalékon tartják. Emellett minden állam automatikus kiigazítási mechanizmus életbe léptetését helyezi kilátásba arra az esetre, ha a rájuk vonatkozó középtávú célkitűzéstől, illetve az ahhoz vezető korrekciós pályától jelentősen eltérnek. Ez a szerződés tartalmazza az úgynevezett adósságféket is, vagyis a belső államadósság féken tartásának kötelességét.

Az aláíró országoknak a megállapodás szerint alkotmányukba vagy más kiemelt törvényükbe kell foglalniuk a költségvetési fegyelemre vonatkozó utalást. Újdonság, hogy a vállalások betartásának ellenőrzésében, illetve a szerződéstől eltérő aláírók szankcionálásában a korábbinál nagyobb szerephez jut az Európai Bíróság. Megerősíti az új szerződés azoknak a szabályoknak egy részét is, amelyeket már a – tavalyi magyar elnökség alatt kidolgozott – „hatos jogszabálycsomag” is tartalmazott, mint például automatikus szankciókat arra a esetre, ha egy ország tartósan túllépi a három százalékos – nem strukturális – deficitküszöböt. Az állam- és kormányfők reményei szerint a szerződés tovább erősíti az EU-nak az újabb adósságválságok megelőzését célzó képességét. A megállapodást az aláíró országokban még nemzeti törvénykezési szinten meg kell erősíteni. Ez egyes tagállamokban még nem vehető biztosítottnak. Írországban például bejelentették, hogy népszavazást tartanak a témában.

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
krisztoforo48
2012. március 02. 16:39
Ezek még a föld alól is visítozni fognak,hogy rasszisták,antiszemiták,fasiszták!
nomármost
2012. március 02. 16:25
Mit hallok a hírekben? Mesterházy azt mondja, helytelen, hogy Magyarországot sújtani kívánják a kohéziós alap kifizetéseinek részbeni megvonásával. Milyen vastgag lehet a bőr ennek a palinak a pofáján? ppen az őú frakciójuk követelte Mo. büntetését, Kovács László egykori munkatársai szolgáltatták az adatokat a bizottságnak. Andor az alomból szintén méltányosnak tartotta a kilátásba helyezett szankció és összeg megvonását.
Hunor N.
2012. március 02. 15:13
Nagyon kíváncsi leszek, hogy kinél mit fog jelenteni a TARTÓS vagy a JELENTŐS túllépés, hogy fog működni az EGYENLŐ bánásmód, ki kit hogyan fog ellenőrizni. Mókás lesz majd figyelni azt is, hogy milyen fondorlatos módszereket fognak kitalálni a GDP-lufi felfújására. Remélem az is benne van, hogy az EB a jövőben soha ne becsülgethessen előre a saját kénye-kedve szerint hiányokat, és ne arcoskodhasson teljesen jogellenesen és rosszhiszeműen egyetlen tagállammal szemben sem.
anticonstitutionnelle
2012. március 02. 13:12
Én kifejezetten örülök ha valaki kivülről leállítja az állam fedezet nélküli költekezést. Láthatóan ennyi inaktív szavazó mellett ezt egyik kormány se képes felvállalni. Amire nincs pénz arra ne költsünk, előbb teremtsük meg a feltételeket, hogy később esetleg több adóbevétel legyen, de szimplán adót emelni nem elég, sőt egyenesen kontraproduktív.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!