„Határzár” a skót-angol határon?

2012. február 06. 11:46

Függetlenedésük esetén a skótoknak újra be kellene lépniük az Unióba, új tagállamként pedig kötelező lenne számukra a schengeni csatlakozás. Egy bizalmas külügyminisztériumi anyag szerint Skóciának kötelezettséget kellene vállalnia az euróövezeti csatlakozásra is

2012. február 06. 11:46

Brit lapok szerint Skócia függetlenedése esetén akár Hadrianus falához hasonló határzárat is életbe léptethetnek az illegális bevándorlók ellen a skót-angol határon. A párhuzam talán túlzás, de a Mail on Sunday által látott brit külügyminisztériumi anyagban a szakértők valós lehetőségként említik, hogy Skócia elszakadása esetén teljes nemzetközi határőrizeti rendszert kell kiépíteni a skót-angol határon.

Skóciának – ha Brüsszel úgy kezeli majd – új EU-tagként ugyanis elvileg kötelezően be kellene lépnie a belső uniós határellenőrzés nélküli schengeni rendszerbe, amihez viszont Nagy-Britannia nem volt hajlandó csatlakozni. Függetlenedése esetén a Skóciába más uniós országokból beutazók útlevél-ellenőrzés nélkül léphetnének majd be, de ha Angliába akarnának továbbutazni, a skót-angol határon fel kell majd mutatniuk okmányaikat.

A Mail on Sunday által megszerzett bizalmas külügyminisztériumi anyag szerint Skóciának emellett – új EU-tagállamként – kötelezettséget kellene vállalnia az euróövezeti csatlakozásra is, vagyis hosszú távon nem tarthatná meg a fontot. Nagy-Britannia az euróövezethez sem csatlakozott. Bár a minisztériumi munkaanyag szerint Skóciának akár három évet is várnia kellene arra, hogy önálló államként csatlakozhasson az Európai Unióhoz, nem kizárt, hogy Skócia kiválása után a maradék Egyesült Királyságnak is újból EU-tagságért kellene folyamodnia.

A skót kormányfő, Alex Salmond a múlt hónapban jelentette be hivatalosan, hogy Skócia 2014-ben referendumot tart függetlenné válásáról.

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
realista
2012. február 06. 18:23
Az én általános iskolai térképemen még az szerepelt, hogy Bayle-Atha-Clyath, ez most angol nevén Dublin.
anticonstitutionnelle
2012. február 06. 14:52
Azért azt tegyük hozzá hogy jelen állás szerint nincs elegendő szavazói támogatás a függetlenséghez.
cutcopy
2012. február 06. 14:27
"a skót-angol határon fel kell majd mutatniuk okmányaikat" Nagy dolog, mint az Ír - Észak-Ír határon..
heep
2012. február 06. 14:10
Én viszonylag hosszú időt töltöttem Angliában, Skóciában. Baromira nem értem, hogyan képzelik el a Skót függetlenséget. Már most is van egy speciális autonómiájuk. De annyira nagy az összefonódás az angol iparral, közlekedéssel, kultúrával, hogy azt nem lehet elvágni. Ráadásul a skót egy főre jutó GDP kb fele az angolnak. Így egy függetlenedést követően várható egy jelentősebb életszínvonal csökkenés, munkanélküliség emelkedés. A skót ipar, kereskedelem nagy része a multikon túl angol kézben van. Ezért a szétválást követően tovább csökkenne a GDP Skóciában maradó része. De ők tudják(?), hogy mi a jó nekik. Ha ezt akarják, sok sikert nekik hozzá. Én mindenesetre ha megalakul a független Skót (állam/királyság?) azonnal elmegyek hozzájuk 1-2 hétre, hogy a turista fontjaimmal hozzájáruljak a gazdaságuk növekedéséhez, cserébe ők a whiskyjükkel hozzájárulhatnak az én májam növekedéséhez.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!