„Dél-Korea a jövőben azonnal élni fog önvédelmi jogával egy észak-koreai provokáció esetén. Hadihajójának elsüllyesztése miatt Dél-Korea megszakít minden együttműködést és kereskedelmi kapcsolatot Észak-Koreával a keszongi ipari park és egy észak-koreai gyerekeket segítő humanitárius program kivételével.” - mondta hétfőn Ri Mjong Bak. Azt sem engedélyezik, hogy észak-koreai hajók dél-koreai felségvizeken közlekedjenek. Katonai támadásnak nevezte az államfő a Cshonan korvett március végi elsüllyesztését, amelyet egy észak-koreai torpedó okozott. „Phenjant meg kell büntetni, és Szöul szorgalmazni fogja, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa fogadjon el szankciókat a kommunista rezsim ellen” - hangsúlyozta Ri Mjong Bak hangsúlyozta. „Újra és újra toleráltuk Észak-Korea brutalitását, de csak azért, mert nagyon szerettük volna, hogy béke honoljon a Koreai-félszigeten. A helyzet azonban most más. Észak-Koreának meg kell fizetnie provokatív lépéseiért” - tette hozzá.
Hillary Clinton Pekingben leszögezte: Phenjant felelősségre kell vonni az ügyben. Barack Obama elnök arra utasította az amerikai ügynökségeket, vizsgálják felül az Észak-Koreával kapcsolatos amerikai politikát. „Támogatjuk Ri elnök követelését, hogy Észak-Korea haladéktalanul kérjen bocsánatot, büntesse meg a támadás felelőseit, és ami a legfontosabb, hagyjon fel háborúra uszító és fenyegető magatartásával. A Dél-Korea védelméhez nyújtott amerikai támogatás egyértelmű, és az elnök utasította a katonai parancsnokokat, hogy szorosan működjenek együtt dél-koreai partnereikkel a készenlét biztosítása és a jövőbeni agresszió megakadályozása érdekében” - jelentette ki Robert Gibbs szóvivő.
Hatojama Jukio japán miniszterelnök utasította kormányának tagjait, fontolják meg, hogy milyen büntetőintézkedéseket hozhatnának Észak-Korea ellen egy dél-koreai hadihajó elsüllyesztése miatt. A Cshonan március 26-án süllyedt el a Sárga-tengeren, nem messze az észak-koreai tengeri határtól, negyvenhat dél-koreai tengerész vesztette életét. Észak-Korea a váfakkal szemben azt állítja, hogy meghamisították az ellene szóló bizonyítékokat, és háborúval fenyegetőzik. Az Egyesült Államok még mindig mintegy 28 ezer katonát állomásoztat Dél-Koreában katonai támogatása részeként, a két Korea pedig technikailag még mindig háborúban áll egymással, és több mint 1 millió katonát állomásoztatnak határaik mentén.