Egy hegycsúcsról induló snowboardos váratlan érkezésével indult el a nyitóünnepség, aki az olimpia öt karikáján át ugrott be a BC Place-stadionba. Felvonták a nemzeti zászlót, majd elhangzott a himnusz. Őslakos indiánok képviselői köszöntötték a jelenlévőket anyanyelvükön, illetve angolul és franciául. A magyar zászlót Sebestyén Júlia vitte a 16 fős magyar küldöttség élén, de nem ő volt az egyetlen magyar zászlóvivő: a csíkszeredai sportlövő, Tófalvi Éva a román csapat élén vonult.
A grúzok szánkózójuk, Kumaritasvili emlékére gyászszalaggal érkeztek, nem integettek, a csarnok 55 ezer főnyi közönsége felállva tapsolt. „A grúz küldöttség a tragikus pénteki szánkóbaleset ellenére részt vesz a vancouveri téli olimpián. A nemzeti csapat úgy döntött, hogy hű marad a játékok szellemiségéhez. Minden sportolónk az elhunyt versenyzőtársnak ajánlja szereplését” - jelentette be korábban a sportminiszter.
15 ország képviseltette magát mindössze egy sportolóval, emellett öt nemzet, Kolumbia, a Kajmán-szigetek, Ghána, Pakisztán és Peru először vett részt a játékokon. A bevonulást követően Nelly Furtado és Bryan Adams közös duettet adtak elő, ezt követte Sarah McLachlan „Ordinary Miracle” című dala.
A közel félórás műsorban Kanada tradicionális zenei és történelmi világa elevenedett meg, majd Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke köszöntötte a résztvevőket, s fejezte ki részvétét Kumaritasvili halála miatt. John Furlong, a szervezőbizottság vezetője a játékok szellemére hívta fel a figyelmet, s azt tanácsolta a sportolóknak, versenyzés közben gondoljanak Kumaritasvilire. Magyar idő szerint 5.31-kor a főkormányzó, Michaelle Jean megnyitotta a játékokat, majd KD Lang adta elő Leonard Cohen világslágerét, a Halleluját.
Az olimpiai zászlót Kanada nyolc híressége hozta be a csarnokba, köztük Bobby Orr a legendás jégkorongozó, a Forma-1-es világbajnok Jacques Villeneuve, illetve a színész Donald Sutherland. Az olimpiai himnusz hangjai után egyperces gyászszünettel adóztak Nodar Kumaritasvili emlékének. A sportolók nevében a nőijégkorong-válogatott csapatkapitánya, Hayley Wickenheiser mondota el az olimpiai esküt. Később megérkezett a láng, egy kerekesszékes sportoló gurult be vele, s adta át stafétában minden idők egyik legjobb jégkorongozójának, Wayne Gretzky-nek.
A lángot végül, Hansen kivételével négyen gyújtották meg, kisebb technikai baki közepette. Gretzky ezt követően kifutott a lánggal a csarnok elé, ahol az őrjöngő tömeg előtt szabadtéren is meggyújtotta az olimpiai fáklyát.