Paul Romer, a Stanfordi Egyetem professzora a szegény országoknak azt javasolja, hogy egy-egy nagyvárosukat adják nyugati fennhatóság alá. Hongkong brit uralom alá helyezése bizonyítja, hogy a gyarmatosítás segíthet a gazdasági növekedés alapjainak lerakásában.
A Nyugat segélyekkel próbálja kiemelni a harmadik világot a nyomorból,azonban Ázsia és Afrika legelmaradottabb részein nem csökken a szegénység. A kiábrándító eredménytelenség miatt egyre több közgazdász veti fel, hogy a tartós függést okozó, a strukturális átalakításokat illetve a gazdasági, politikai és társadalmi reformokat egyaránt ellehetetlenítő támogatás helyett inkább a tartós növekedés alapjainak lefektetésével kellene segíteni a szegény országokat.
Romer szerint a hongkongi modell alkalmazásával a harmadik világ országai esélyt kapnának a felemelkedésre: ha egy szegény állam területének egy részét néhány évtizedre nyugati fennhatóság alá adja, akkor a nyugati jogi, gazdasági és társadalmi normák megszilárdulása nyomán gyors növekedés indulhat el az adott térségben, amely pozitív hatással lesz az egész ország területére. A javaslat nagy port kavart, sokak szerint nem más, mint a gyarmatosítás modern, kifinomultabb változata.
Segélyezés helyett újragyarmatosítás? (NOL)