Toronymagas, kétharmados győzelmet aratott a Fidesz Tolnában
Tolna 02 megcsinálta! – írta Csibi Krisztina a közösségi oldalán.
Azt pedig, hogy ki távozzon az ország házából, hetenkénti nyilvános sorsolással lehetne eldönteni, így a kenyér mellett meglenne a cirkusz is a népnek.
A borzasztóan eldurvult közéletünk viharos, zeuszi méretű villámoktól szétszabdalt, fenyegető mennydörgésektől kísért félelmetes egén vasárnap este kilenc óra magasságában
nyílt egy kis rés és kikandikált belőle a jóságos, békés, megnyugtató Nap (vesd össze: Napocska).
S ezt a költői képet az a körülmény sem zavarta meg, hogy az országban koromsötét volt már akkor, hiszen az olyan bagatell természeti jelenségek, mint például az éjszaka, nem állíthatnak gátat lelkesedésünknek.
Ennek a bizonyos napnak ebben a bizonyos órájában és percében ugyanis már kezdtek megjelenni az első párt- és szakértői értékelések a Tolna vármegyei időközi választás eredményéről. S láss csodát, az a rendkívül kivételes, de felettébb örvendetes, a magyar szíveket melegséggel elöntő helyzet állt elő, hogy
mindenki örült, hiszen mindenki győzött, mindenki sikert aratott.
Ezt is ajánljuk a témában
Tolna 02 megcsinálta! – írta Csibi Krisztina a közösségi oldalán.
Ezt is ajánljuk a témában
Kiszelly Zoltán szerint az eredmény azt bizonyítja, hogy a Fidesz szavazói aktívak, a voksukkal is támogatják a kormány politikáját, a Mi Hazánk pedig jól döntött, hogy országosan ismert politikust állított ringbe.
A Fidesznek nem volt nehéz megindokolni, miért elégedett, hiszen a számok meglehetősen egzakt dolgok. A szavazók 63,7 százaléka támogatta a kormánypárt jelöltjét, ami nem sokkal marad el a legendás kétharmadtól, holott elég lett volna egy egyszerű többség is, hogy megtartsa a mandátumát. Ráadásul Csibi Krisztina százalékosan több voksot kapott, mint az elhunyt Potápi Árpád 2022-ben.
A Fidesz úgy véli, ezzel bizonyította, hogy még mindig jelentős és aktív a bázisa, annak ellenére is, hogy a szavazatszámokat tekintve elmaradt az akkori eredménytől.
(Mások ugyan mást akarnak bizonyítani, de erről majd később.)
Pezsgőt bontottak – nem lepődnék meg, ha Szovjetszkoje Igrisztojét – a Mi Hazánknál is, és nem véletlenül. Dúró Dóra csaknem 20 százalékot ért el, ami – mint írják – a párt történetének eddigi legjobb eredménye. S azt állítják, ezzel ők lettek a legerősebb ellenzéki párt; erről a megállapításról Toroczkaiék feltehetően nem egyeztettek a Tisza Párttal, de ezen az apróságon túlléphetünk.
Látszólag ujjonganak a DK-ban is, hiszen a 11 százalék, akárhogy is nézzük, kétszámjegyű eredmény, holott az utóbbi időben általában már egyszámjegyűnek mérték őket.
Persze a lelkesedésüket erősen beárnyékolja, még ha ezt nem is vallják be nyilvánosan, hogy ha tavaly ilyenkor szerepelnek így, akkor feltehetően a kardjukba dőlnek – vagy ami még rosszabb, Gyurcsány végleg kiábrándul a politikából és profi író lesz –, 2024 elején ugyanis kétszer ilyen erősnek hitték magukat. Ma már persze más szelek fújdogálnak a Rózsadomb környékén is.
Ezt is ajánljuk a témában
A DK csupán egyetlen, de nem elhanyagolható körülményről „felejtett el” tájékoztatást adni, arról, hogy a viszonylagos sikerük azzal magyarázható, hogy a választáson nem indult a Tisza Párt.
S nincs abban egy csepp irónia sem – na, jó, legfeljebb fél csepp –, ha úgy vélem, az egykori nagy hatalmú MSZP sem szomorkodhat a 2,34 százalékos eredménye láttán, még ha nem is gyújtottak örömtüzeket. Ők úgy fogalmaztak, hogy helytálltak, értékes tapasztalatokat szereztek, s bár ennél többre törekedtek, hálásak mindenkinek, aki hitt bennük; s közben szépen mosolyog az aktivista csapat a Facebook-fotón, csak Harangozó Gábor jelölt arcán fedezhető fel némi kényszeredettség. Ha ugyanis azt vesszük, hogy
néhány közvélemény-kutató már fel sem veszi a szocialistákat az adatlapjára, az „egyéb pártok” közé sorolja őket, akkor nem lebecsülendő, hogy csupán egy hellyel maradtak le a szépen, bár tompán csillogó bronzéremről.
A Második Reformkor azonban egyértelműen felívelő szakaszban van, még akkor is, ha az ívnek nagyon az elején tartanak. Össze tudtak gyűjteni annyi aláírást, hogy elindulhassanak, és rávették a tolnaiak 1,76 százalékát, legalább 330 embert (egy szavazókört pedig még nem számoltak meg), hogy Ágoston Pál Péter neve mellé húzzák be az ikszet. A jövő mindenképp Vonáéké, a spártaiak is nagyjából ennyien voltak, amikor megállították a több tízezres perzsa hadat.
De sikeresnek könyvelheti el az időközi választást a Jobbik, a Momentum, az LMP, a Kutyapárt, a Párbeszéd, a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége
(igen, van ilyen párt, ez a Mesterházy-féle alakulat, s igen, Mesterházy Attila még mindig politikus), a Márki-Zay vezette Mindenki Magyarországa Néppárt és még sokan mások. Ők ugyanis nem indultak a megmérettetésen, így meghagyták az esélyt maguknak, hogy olyan erősnek tartsák magukat, amilyennek csak akarják, a tények – azaz a rájuk le (nem) adott voksok száma – pedig nem tudja őket ettől a gondolattól eltéríteni.
S kihagyták a bulit Magyar Péterék is, de örömködnek ők is. A Tisza Párt elnöke ugyanis pontosan tudta, hiába állnak viszonylag jól országosan, Dombóváron és környékén meglehetősen alacsony a vízállás – annál is inkább, mert a kedvenc folyójuk nem arra folyik –, itt nem nyerhetnek. Persze a távolmaradásuk hivatalos indoka egész más volt, de
ezeket a magyarázatokat tekintsük Magyar szokásos politikai munkássága részének, és nem komolyan vehető megjegyzéseknek.
A Tisza-elnök azzal is tisztában volt, hogy alacsonyabb lesz a részvétel, mint az általános parlamenti és az EP-választáson, így készült arra, hogy leírhassa, ez a 35 százalék a Fidesz mozgósítási és politikai kudarca, s nem is váratta meg sokáig híveit a mondandójával.
S miután most
öröm és boldogság van minden fronton,
célszerű lenne minden vasárnap időközi parlamenti választást tartani, így sokkal jobb lenne politikusaink kedve és közérzete, ami biztosan átragadna a keményen dolgozó kisemberekre is. A vasárnapi voksolást egy sajnálatos haláleset miatt kellett megtartani, és én sem szeretném, ha hasonló esetek történnének. De például minden héten lemondhatna egy képviselő, így meglenne a sokkal humánosabb ok.
Azt pedig, hogy ki távozzon az ország házából, hetenkénti nyilvános sorsolással lehetne eldönteni, így a kenyér mellett meglenne a cirkusz is a népnek.
Nyitóképünk: Csibi Krisztina Facebook-oldala