Közeledik a magyar EU-elnökség, emiatt egyre inkább eluralkodik a frusztráció Brüsszelen
Az Európai Parlament egyenesen kimondta: Magyarország „nem tudja hitelesen ellátni ezt a feladatot".
A szélsőbaloldali olasz politikus szerint „nyilvánvaló előnyökkel" járna, ha Donald Tuskék vennék át az EU Tanácsának soros elnökségét, hiszen ott a választások óta tisztelik a jogállamiságot.
Nyitókép: AFP/Sergii Kharchenko
Nyílt levelet írt Giorgia Meloni olasz kormányfőnek Emma Bonino liberális politikus, aki azt kérte, tegyen meg mindent annak érdekében, hogy július 1-től Magyarország ne vehesse át az Európai Unió Tanácsának elnökségét, amely a „nem akármilyen testület" vezetését jelenti – közölte a La Repubblica.
Ez nem szankció lenne, a szerződések nem engednék meg, hanem egyfajta védelmi mechanizmus az Unió értékeit illetően. Donald Tusk Lengyelországa venné át a Tanács elnöki posztját a nyilvánvaló előnyeivel
– vetette fel a szélsőbaloldali politikus, aki a nyilvánvaló előnyök alatt hivatalosan nem azt értette, hogy Tusk pártja a koalíciós alkukkal legyőzte a konzervatív Jog és Igazságosság pártját, hanem azt, hogy immár Lengyelországban is „tisztelik a jogállamiságot, ami erős üzenettel bír".
Bonino arra is felhívja Meloni figyelmét, hogy sietnie kellene, kevés az idő arra, hogy kezdeményezze a változtatást. Az egyébként nem meglepő, hogy az európai intézményekben dolgozó baloldaliaknak nem tetszik a magyar EU-s elnökség, ám az olasz liberális az első, aki egy az egyben lecserélné Magyarországot.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Európai Parlament egyenesen kimondta: Magyarország „nem tudja hitelesen ellátni ezt a feladatot".
***
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.