Elfogadom, de...
Hodász két éve volt pap, amikor megjelent a Praliné a léleknek című könyve. Ebben az akkor rendkívül népszerű 777-es videósorozat, a KV (Kérdések és Válaszok) keretében a nézők által neki szegezett kérdésekből és arra adott válaszaiból közölt válogatást a Lazi Kiadó. Gyakorlati és elméleti jellegű kérdésekkel egyaránt bombázták, a felvetésekre pedig a tőle ismert (és kedvelt) laza stílusban, de megfelelő felkészültséggel és jelentős háttértudással válaszolt. Az egyik néző az unalomig ismételt mantrával is bepróbálkozott, mondván, ha valaki katolikus, annak toleránsabbnak kell lennie.
Hodász András erre (akkor még) így reagált: „Azt hiszem, ezt a tolerancia dolgot kissé félreértjük ma, vagy divatos kifejezéssel élve »túltoljuk«. Azt gondoljuk, hogy azt jelenti, hogy bárki bármit csinál, azt el kell fogadni. Ez szerintem nincs így. Én Jézust követem, aki a bűnöst szerette, a bűnt elítélte. Imádságra hívott az ellenségeinkért, de világossá tette, hogy a bűnt nem tolerálja. (...) Hogy valósul meg ez ma? Szeretem a rablót, de bűnnek tartom a rablást. Szeretem a homoszexuálist, de nem fogadom el a homoszexuális cselekedetet.”
Később azonban már a téma közepébe vágott, amit Hodász akkoriban gyakran tett meg. Amikor arról kérdezték, miért nem támogatja az egyház az úgynevezett melegházasságot, precízen rámutatott, hogy az egyház dolga nem más, mint megőrizni az isteni kinyilatkoztatást, ahhoz pedig nem tehet hozzá semmit, ahogy el sem vehet belőle. „Az evangélium tanítását nem modernizálhatjuk, nem változtathatjuk meg”, hangsúlyozta, hozzátéve, hogy ő személy szerint sem tartaná jó ötletnek,
s bár megérti, hogy a homoszexuális hajlamot érzők szeretnék, ha a társadalom ilyen formán ismerné el kapcsolatukat, az „nem feltétlenül lenne jó döntés”.
Nem az a feladatunk, hogy megfeleljünk a világnak
Miután biológiai tényeket és pszichológiai megfigyeléseket sorakoztatott fel, megállapította: „az aktív homoszexualitás tehát egyértelműen káros életmód” és tagadta azt a leegyszerűsítő ellenérvet, miszerint „de hát nem ártanak vele senkinek”. Mint jelezte, minden cselekedetünknek van rajtunk túlmutató hatása. Hangsúlyozta azt is, hogy a gyakorló homoszexuálisok a statisztikák szerint 10-15 évvel rövidebb élettartamra számíthatnak, részben a magas promiszkuitás miatt gyakori nemi betegségek, részben az életmódhoz meglepően magas arányban társuló pszichés problémák, például a függőségek és depresszió hatására.
A kérdésre adott válasz végén jött az a csattanó, ami miatt a ma már Hodász Andrást ünneplő liberális média akkor számos alkalommal nagyon haragudott rá. „Ha van egy betegség, ami megkeseríti a beteg életét, vajon mennyire politikailag korrekt dolog elhallgatni a beteg elől, hogy ha akar, meggyógyulhat, mert létezik terápia?” – tette fel a kérdést Hodász, majd nyomatékosította:
A homoszexualitást ugyanis évtizedek óta sikeresen gyógyítják célzott segítő beszélgetéssel.”
„Jézus követőiként nem az a feladatunk, hogy megfeleljünk a világ elvárásainak”, nyomatékosít Hodász, aki pár évvel később, éppen a Budapest Pride előtti napon állt nyilvánosság elé a nagy hírrel...