Putyin a középosztály felépítésének köszönhette politikai sikerét, amely viszont jelentősen megszenvedi a háborút, mutatott rá Mráz Ágoston Sámuel, aki szerint bőven van még orosz tartalék, miközben Németország például évek óta nem tud érdemi gazdasági növekedést produkálni,
a szankciók és a háború gazdasági hatásai nyugaton is bőven okoznak problémákat.
Oroszország a nemzetközi megítélés szempontjából sem áll jól, mondta Krekó Péter, utalva arra, hogy Putyin azért nem mert elutazni Dél-Afrikába, mert félt attól, hogy a nemzetközi jog alapján letartóztatják. Eközben olyan országok is kritizálták a háborút, mint Kazahsztán, Törökország pedig még távolabb került tőle és az elmúlt időszakban a Nyugat felé nyitva politizált.
A NATO megerősödött, új tagországok állnak sorba felvételüket kérve, a nyugati szövetségi rendszer pedig morálisan és politikailag megerősödve jött ki a helyzetből,
fogalmazott Krekó.
Mráz felhívta a figyelmet, hogy Kína azért Oroszország szövetségese maradt, s bár gazdaságilag már tízszeres a súlya Pekingnek Moszkvához képest és a politikai mozgástere is nagyobb, azért egy fontos szövetségesként könyvelheti el a moszkvai vezetés. Krekó úgy látja, Kína kizárólag a saját pecsenyéjét sütögeti, amikor fenntartja kapcsolatait Oroszországgal.
A magyarok 2 százaléka gondolja, hogy addig kell folytatni a háborút, amíg az oroszok győznek, húsz százalék alatti azok aránya, akik ugyanezt mondják, csak ukrán győzelmet kívánva, 80 százalék pedig tűzszünetet sürget, idézte a Nézőpont felmérésének eredményeit Mráz Ágoston Sámuel.
Merre megy a magyar külpolitika? Irány Kelet?
Van külpolitikai stratégia, ennek elméleti hátterét vázolta Tusnádfürdőn egy politológus alaposságával Orbán Viktor, fogalmazott Mráz Ágoston Sámuel, amikor Kacsoh Dániel kérdésére válaszul kifejtette: a fontos tusványosi üzenet az volt, hogy a kétpólusúvá váló világban Magyarország mindkét pólussal megpróbál kapcsolatot fenntartani és a saját érdekeit tartja szem előtt. Ennek szimbóluma az akkumulátoripar, ami egyesíti a nyugati autóipart a keleti cégek gazdasági teljesítményével.
A magyar stratégia az, hogy Kelet és Nyugat találkozási pontját megpróbálja fenntartani, fogalmazott Mráz.
Nem lenne taktikusabb és előnyösebb pro forma beállni a fősodorba? – kérdezte a Mandiner főszerkesztő-helyettese, Mráz pedig rámutatott, ez sokáig a német stratégia volt: a nyugati politikai üzeneteket hangoztatták, miközben Oroszországgal üzleteltek.