Robert Fico a moszkvai látogatásáról: Ez üzenet Zelenszkijnek
Az ukrán elnök veszélyezteti Szlovákiát – véli a kormányfő.
A köztársasági elnök interjút adott a Neue Zürcher Zeitungnak.
Novák Katalin köztársasági elnök az interjúban kifejtette, hogy Koszovóhoz képest Ukrajna prioritást élvez: „Ha Koszovóban történik valami, a helyzet gyorsan eszkalálódhat. Ezért nagyon aggódunk, és reméljük, hogy a helyzet gyorsan lecsillapodik, és minden szereplő szem előtt tartja, hogy mennyire törékeny a béke.
Természetesen jelenleg elsősorban Ukrajnára figyelünk.
De a Nyugat-Balkán stabilitása központi jelentőségű Európa stabilitása szempontjából. Ezért nem szabad megfeledkeznünk erről a régióról, és fel kell gyorsítanunk az ottani országok uniós csatlakozási folyamatát.”
Novák elmondta, hogy nem annyira bízik abban, hogy ez meg fog történni, viszont ha nem üzenjük azt a Nyugat-Balkánnak, hogy az EU-ban akarjuk látni őket, akkor el fogják veszíteni a lelkesedésüket Európa felé. „Az EU pedig el fog veszíteni egy stabilizáló tényezőt” – szögezte le.
Novák Katalin emlékeztetett: Kárpátalján van egy a háború előtt 150.000 főt számláló magyar közösség. „Ukrajna új törvényeket vezetett be, amelyek sértik a kisebbségi jogokat, köztük a magyarokéit is. Ez visszalépés, mert ezek a jogok az európai család magját alkotják” – tette hozzá, majd elmondta, hogy hiába vetette fel a kérdést az ukrán miniszterelnökkel való megbeszélésén,
Ezek után kifejtette, hogy az első pillanattól kezdve elítéli az orosz agressziót, ahogy az is kristálytiszta, hogy Magyarország kiáll Ukrajna területi integritása mellett. „Természetesen a nagyhatalmak a háttérben dolgoznak – ez minden nagyobb konfliktusnál így van. De Ukrajna szuverén ország, amelyet megtámadott a szomszédja, és most mindent megtesz, ami emberileg lehetséges, hogy megvédje polgárait. Az ukránok a saját erejükből cselekszenek, ugyanakkor számos ország támogatja őket” – fejtegette.
Oroszország nem érheti el katonai céljait, ezt nem engedhetjük meg”
– tette hozzá, miután leszögezte, hogy támogatja a segítségnyújtást is, viszont attól tart, hogy a katonai segítségnyújtás csak tovább szítja a háborút.
„A szankciók esetében egyensúlyt kell teremteni az ész és az érzelmek között” – fejtegette Novák. „Természetesen érzelmileg cselekszünk, mert minket is érint, ami az ukrajnai harctéren történik. Magyarok is halnak meg a csatatéren. De ez nem akadályozhat meg minket abban, hogy racionálisan értékeljük a szankciókat. Nem hozhatunk újabb és újabb intézkedéseket Oroszországgal szemben anélkül, hogy
egy pillanatra megállnánk, hogy megnézzük, mely szankciók működnek, melyeket kell megerősíteni, és melyeket nem.”
Ennek kapcsán szögezte le, hogy a szankcióknak komoly gazdasági károkat kellett volna okozniuk Oroszországnak anélkül, hogy Nyugat-Európa fejlődését akadályoznák, viszont ez nem így történt: „A szankciók hatnak, de nekünk nagyobb kárt okoztak, mint Oroszországnak. Ezt nem szabad megengedni.”
Nyitókép: Andrew Medichini / POOL / AFP