Tessék mondani, ez már a világháború?
Joggal teszi fel a címbeli kérdést egyre több újságolvasó.
Ukrajna egyetlen valós lehetősége, hogy olyan huszárvágást hajtson végre tavasszal, ami meglepheti az oroszokat, mondta a biztonságpolitikai szakértő.
Igaz, hogy Ukrajnának szüksége van a NATO-ra, viszont erősen vitatható, hogy a NATO-nak szüksége lenne Ukrajnára, mondta a KarcFM-nek nyilatkozva Robert C. Castel. Ukrajna egyetlen reménye a győzelemre, vagy inkább a döntetlenre, ha másokat is beleránt a háborúba, lehetőleg a NATO-t, mutatott rá a biztonságpolitikai szakértő, aki szerint az ukrán nemzeti érdek ugyan érthető, de a szövetség tagállamainak érdekeivel teljesen ellentétes. Ha egy háborúban álló ország a NATO soraiba kerülne, nem a békét importálnánk, hanem a háborút exportálnánk, mutatott rá.
Arra a műsorvezetői kérdésre, miszerint mi adhatja a magas lovat az ukrán vezetés retorikája alá, Robert C. Castel a bűntudatot jelölte meg. Mint mondta, annak ellenére, hogy hitevesztett nyugati államok sorakoznak föl egymás mögé, a bűntudat megmaradt, ezért Nyugaton még működik az érzelmi zsarolás, a világ többi részéről azonban az erre alapozó ukrán kommunikáció lepattan.
A Pentagon-iratokban az a legérdekesebb, hogy mindig éppen azok az iratok kerülnek ki, amik a leghasznosabbak a Biden-kormányzatnak, jegyezte meg a szivárogtatási botránnyal kapcsolatban a szakértő. Úgy látja, a kiszivárogtatott dokumentumok ügye „lassan gúnyjátékká válik”. Mint mondta, számítani lehet arra, hogy mindig olyan dokumentum érkezik majd a nyilvánosságba, ami éppen alkalmas lesz az USA szövetségeseinek vagy éppen ellenségeinek szükséges manipulálására. Figyelmeztetett azonban, hogy teljesen természetes, hogy szinte minden nyilatkozat a megtévesztés céljával születik mindkét oldalon, ezek helyett inkább a tényekre kell összpontosítani, ha érteni akarjuk, mi történik.
Ukrajna egyetlen valós lehetősége, hogy olyan huszárvágást hajtson végre tavasszal, ami meglepheti az oroszokat, ráadásul ezt gyorsan kell kiviteleznie, mondta Robert C. Castel, aki szerint Oroszország azonban készül erre a forgatókönyvre és egyebek mellett siklóbombákat tartalékol, jelentős tűzerőt tud egy hasonló esetben felvonultatni majd.
A teljes beszélgetést itt meghallgathatja:
***
Nyitókép: Mandiner/Mátrai Dávid