Még egy remek hely a harmadik világháború kirobbantására – igencsak forrósodik a helyzet az Északi-sarkon
Nukleáris elrettentés, flották és bombázók – ez az a hely, ahol a Nyugat igazán tarthat Oroszországtól, mutatjuk, miért!
Mind Kína, mind Tajvan magyarországi képviseletét megkerestük, hogy megkérdezzük őket, s olvasóinkkal megoszthassuk a Tajvan körüli konfliktussal kapcsolatos álláspontjaikról. A kínai nagykövetség reagálását cikkünkben olvashatják.
Hosszú hetek óta tart a feszült helyzet Kelet-Ázsiában Tajvan szigete körül. Sokan egy lehetséges új háborúról beszélnek, miközben egyre nagyobb szabású hadgyakorlatokat tart Kína a sziget közelében, s az Egyesült Államok is fokozza aktivitását Tajvan ügyében.
Lapunk az eddigi híreink, elemzéseink és podcastjaink mellett a napokban mind Kína, mind Tajvan magyarországi képviseletét megkereste, hogy megkérdezzük őket a konfliktusokkal kapcsolatos hivatalos álláspontjaikról.
A budapesti kínai nagykövetség válaszát az alábbiakban olvashatják.
***
Az április elején végrehajtott kínai tengeri és légi hadgyakorlat egy újabb éles figyelmeztetés volt Tajvan és az Egyesült Államok számára.
amellyel szerinte az Egyesült Államok súlyosan megsértette a vele diplomáciai viszonyban álló Kína szuverenitását és területi integritását. Mint ismert: az Egyesült Államok a két kínai entitás közül 1979 óta a Kínai Népköztársasággal tart fenn diplomáciai kapcsolatot, vagyis ismeri el a kínai nép hivatalos képviselőjének, ugyanakkor védelmi szerződésekkel, katonai és politikai támogatással segíti a Kínai Köztársaság (Tajvan) önálló entitásként való fennmaradását.
Az április elején kiadott kínai közlemények megismételték a tavaly augusztusban a Pelosi-vizit esetében már használt kifejezést:
A diplomáciai és katonai feszültség okán lapunk a hivatalos kínai álláspont megosztására kérte a Kínai Népköztársaság budapesti nagykövetségét. Válaszlevelében a képviselet sajtóosztálya jelezte, hogy a követséget jelenleg vezető ügyvivő (chargé d'affaires), Jang Csao nem kíván interjú formában számunkra nyilatkozni, azonban írásban reagáltak a témára.
Mint írják:
„Csak egy Kína létezik a világon, Tajvan Kína államterületének elidegeníthetetlen része, Kína egyedüli törvényes képviselője pedig a Kínai Népköztársaság kormánya. Ezt világosan elismerte az ENSZ Közgyűlésének 2758-as határozata 1971-ben”. A közlemény emlékeztet arra, hogy a Kínai Népköztársaság 1949-ben történt megalapítása óta 181 állam létesített diplomáciai kapcsolatot Kínával az egy-Kína elv alapján.
„Az egy-Kína elv a nemzetközi közösség univerzális konszenzusa, a nemzetközi kapcsolatok alapvető normája,
egyúttal a magyar kormány hivatalos álláspontja is” – teszik hozzá.
Azzal kapcsolatban, hogy lapunk az ügyben a tajvani álláspontra is kíváncsi, a kínai követségi levél megjegyzi: a Tajpeji Képviseleti Iroda szerintük nem egy szuverén állam diplomáciai képviselete, hanem egy nem hivatalos szervezet, amely csupán a nem kormányzati, nem hivatalos magyar és tajvani entitások közötti gazdasági, kulturális együttműködéseket népszerűsítheti, „így annak vezetője nem nyilatkozhat a Kínát hivatalosan képviselő Kínai Népköztársaság nagykövetével, illetve annak hiányában annak ügyvivője mellett.”
Hozzátették: „A nagykövetség szeretné nyomatékosítani, hogy a kínai kormány és a kínai nép álláspontja a Tajvan-kérdésben következetes, nem változott. Több, mint 1,4 milliárd kínai ember szilárd elhatározása az, hogy eltökélten védelmezze az állam szuverenitását és területi integritását.
Minden kínai ember közös törekvése, szent kötelezettsége, hogy megvalósítsa hazánk teljes újraegyesítését.
A nép akaratával nem lehet szembeszállni, és a korszak trendjeit nem lehet megváltoztatni. Kína mindig és minden eréllyel meg fog hozni minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy határozottan megvédje szuverenitását és területi integritását” – fogalmaz a lapunk számára elküldött kínai közlemény.
***
Kérelmünkben egyébként a következő kérdéseket küldtük el Kína budapesti nagykövetsége számára:
– Caj Jing-ven tajvani elnök tavaly nyáron Nancy Pelosi akkori, most áprilisban pedig Kevin McCarthy jelenlegi képviselőházi elnökkel találkozott. Önök szerint miért történtek ezek a találkozók, amikor Tajvan pontosan tudja, hogy ezt Kína provokációnak tartja, és kínai hadgyakorlatokat vált ki?
– Tajvan nem fogadja el az úgynevezett „1992-es konszenzust” – Kína pedig azt állítja, hogy az egy-Kína elv elfogadásáról volt közöttük egy egyezség. A újraegyesítés békés, konszenzusos megvalósításának van esélye?
– Milyen status quót képzel el a csendes-óceáni térségben, illetve milyen kapcsolatokat akar fenntartani Tajvannal Kína? (Esetleg van olyan ambíciója is Pekingnek, hogy a status quót megváltoztassa?)
– Kína-kutatók szerint elképzelhető, hogy a 2020-as évek végén háború tör ki Kína és Tajvan között. A kínai kormány és a hadsereg is reálisnak tartja ezt a legrosszabb forgatókönyvet, esetleg fel is készül erre?
– Sok elemző szerint a hadgyakorlatokkal, gazdasági intézkedésekkel Kína lassan körbeveszi, bekebelezi Tajvant. Ez történik?
– Tajvan az Egyesült Államok regionális szövetségese, Kína és az Egyesült Államok a csendes-óceáni térség feletti dominanciáért küzdenek (sőt, a globális dominanciáért is). Önök is látják annak veszélyét, hogy a katonai feszültség eszkalációja egy regionális háborúba is torkollhat, amelybe belevonódhat Kína és Amerika mellett Japán és Dél-Korea is?
--
Nyitókép: Kínai turista pózol 2023. április 6-án Pingtan szigetén egy térképinstalláció előtt, amely a szárazföldi Kína és Tajvan távolságát szemlélteti (forrás: GREG BAKER / AFP)