Putyin nem tett üres ígéreteket: Washington lépésén múlik a világ sorsa
Az orosz elnöki sajtótitkár szerint Moszkva „világosan bemutatta” egy lehetséges válaszlépés körvonalait.
A biztonságpolitikai elemző szerint viszont nem véletlen, hogy nem lelőtték az eszközt.
Nemrég videót is bemutattak a Pentagon részéről, amelyet az az amerikai MQ-9 Reaper drón készített egy orosz Szu-27-es vadászrepülőgéppel való találkozás során, amely kedden zuhant a Fekete-tengerbe.
A Pentagon szerint a drón amiatt zuhant le, mert az orosz repülőgép összeütközött vele. Erről videót is közzétettek.
Lapunknak Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértő egy kicsit más lehetséges történetet vázolt fel.
„Amit biztosan lehet tudni, hogy ez a drón egy régebbi típus nagyobb és felfegyverzésre alkalmas párja a húsz éve repkedő Predator MQ-1-es drónnak” – fejtette ki a szakértő.
a gép értéke ugyanis nem párezer dollár, mint a szintén elpusztult Muginé, hanem 30 millió dollár – tette hozzá; hiszen egy katonai drón méretében is más, inkább kisrepülőgép méretű, tolólégcsavarral és hosszú repülési időhöz való kialakítással, erősebb hajtóművel.
A kérdés szerinte inkább az: egyáltalán milyen küldetést repült ez a drón? Fegyver szerinte nem volt rajta, inkább felderítésről lehetett szó. „2014 óta röpködnek ilyen drónok, amelyek kimondottan alkalmasak az adatgyűjtésre, felderítésre, akár stratégiai, akár taktikai szinten, a most lezuhant gép utóbbit láthatta el” – vélekedett. Somkuti hozzáfűzte: az óriási mennyiségű információ nagy részét, amivel az ukránok rendelkeznek az orosz csapatmozgásokról, a közhiedelemmel ellentétben nagyrészt drónoktól és nem műholdaktól kapják.
A szakértő szerint az eszköznek állítólag ki volt kapcsolva a repülési jeladója; „ez vagy igaz, vagy nem, az oroszok híresen nem mondanak igazat, de benne van a pakliban, hogy az amerikaiak voltak annyira dörzsöltek, hogy kikapcsolták a jeladót”. Felségjelzés is szokott lenni a gépen, nyilván ez is szándék kérdése, hogy előkerül-e.
A friss hírek szerint egy SZU-27-es orosz vadászgép szedhette le valahogyan a drónt – említette meg Somkuti – ami nem sérült meg, vagy nem olyan mértékben, hogy ismert legyen.
„A Fekete-tengeren volt amerikai és szovjet hadihajók között volt, hogy utóbbiak fizikai kontaktussal próbálták távozásra bírni az amerikai hadihajót, addig lökdösték, amíg rá nem bírták a távozásra; de arra nagyon vigyáztak, hogy ez pisztolyt se süssenek el, mert az már fegyveres konfliktus lett volna” – summázta a szakértő. Ahogy például a hegyekben az indiaiak és kínaiak a határon véres csatákat vívnak, de szigorúan kézifegyverekkel: baltákkal, husángokkal, hogy elkerüljék az eszkalációt.
De létezett egyébként is ez a szovjet taktika, amikor egy vadászpilóta kifogyott a lőszerből, hogy megpróbált úgy nekimenni az ellenséges gépnek, hogy a légcsavarjával tönkretegye azt, így ha a saját gépével kényszerleszállást kellett is végrehajtania, magával tudta rántani az ellenséget is.
Ez pedig a szakértő szerint nem más, mint egy egyértelmű orosz üzenet az amerikaiaknak: nem tűrik, hogy ilyen mennyiségű információt gyűjtsenek és átadjanak az ukránoknak; miközben a nyilvánosság előtt letagadható az egész történet. „Tény, hogy az oroszok elég bátrak voltak aminek több oka is lehet: a kínai támogatás most ért el egy olyan szintet, hogy meg mertek kockáztatni egy ilyen, vagy simán csak megelégelték az amerikaiak beavatkozását” – mondta.
Ugyanakkor egyelőre nem úgy tűnk, hogy casus bellit akarnának csinálni a történtekből, tette hozzá: az oroszok azt mondják, orosz légtér volt, az amerikaiak, hogy nemzetközi, de egyelőre nem látszik szándéka a valódi eszkalációnak – nyugtatott meg a szakértő.
Nyitókép: Handout / USEUCOM / AFP