Győrffy Ákos írása Magasles tárcasorozatunkban.
Nemrég újra megnéztem Kuroszava Derszu Uzala című filmjét. Nem emlékszem, mikor láttam először, talán húsz évvel ezelőtt. Akkor Szepesi Attila Tündérek és katonák című csodálatos esszéje vezetett el a filmhez. Vannak ilyen sorsfordító írások. Legalábbis régebben voltak az életemben ilyenek. Nyilván ma is lennének, de egyre bizalmatlanabb vagyok – vagy egyre cinikusabb –, ma már nehezebben adom át magam a katarzisnak.
Miután elolvastam az esszét, valahogy megszereztem Szepesi címét, és írtam neki egy levelet. Válaszolt is, és nem pusztán néhány udvarias sort írt. Komolyan vette a megrendültségemet, értette, miről van szó. Azóta is bánom, hogy az a levél elkallódott valahol. Szepesi Attila 2017-ben meghalt, és azóta természetesen elfelejtették. Vagy ki tudja. Távolról ismerem az egyik unokáját, akiben nagyon erősen él a nagyapja lelki öröksége.
Talán nem is kell ennél több ahhoz, hogy egy író ne legyen elfelejtve.
Persze jobb lenne, ha tömegek vásárolnák a könyveit, olvasnák a verseit, diskurálnának az esszéiről, de ilyesmiben már régóta nem reménykedem.
Szepesi Julius Evolát idézi esszéje elején:
„A tradicionális embert a hegycsúcsok előtt, az erdők csendjében, a folyók partján, meg a rejtélyes barlangokban nem a lélek szubjektív impressziói töltötték el, hanem az érzékfeletti reális élménye. Vagyis a helyeket átható erők. Ezen érzetek képekben tükröződtek, elemek, források, fák isteneiben, amelyeket a képzelet hozott létre.”
Ilyen mondatok hiányoztak nekem rettenetesen akkoriban, nem csoda, hogy a Tündérek és katonák ilyen erővel csapott le rám. Derszu Uzala figurája először egy orosz író és felfedező, Vlagyimir Arszenyev A Távol-Kelet őserdeiben című könyvében bukkant fel. Arszenyev az első világháború előtt (és után) számos expedíciót vezetett olyan vidékekre, amelyek addig fehér foltként szerepeltek a térképeken. 1902-ben járt először a ma Oroszországhoz tartozó Szihote-Aliny-hegységben, és itt találkozott a nanaj (vagy gold) néphez tartozó Derszu Uzalával.
Kuroszava filmje nem itt indul, hanem a történet végpontján. A térképész évekkel később, 1910-ben keresi Derszu sírját egy Korfovszkaja nevű településen, de nem találja, mert a fákat, amelyek alá eltemették, rég kivágták, és a terület felismerhetetlenül megváltozott. Derszut kirabolták és megölték a születő városban, ahol egyébként is rettenetesen érezte magát. Persze nem ez a gyilkosság volt az első találkozása a civilizációval. Családját, feleségét és gyerekeit már jóval korábban megölte a behurcolt himlő. Egyedül maradt, és járta a vidék irdatlan erdőségeit. A Szihote-Aliny-hegység ezerkétszáz kilométer hosszú és kétszáz kilométer az átlagos szélessége. Képzeljünk el egy olyan kiterjedésű hegységet, mint az Alpok, amelyben évezredeken át alig éltek emberek. Arszenyev első expedíciójának idején a hegység már nem volt egészen érintetlen, a kínaiak is terjeszkedtek arrafelé, orosz prémvadászok is feltünedeztek a peremvidékeken, de a hegyvidék szíve még eredeti arculatában tárult fel előtte.