A padokat, a kerékpárutat már elérte a Duna – videón, ahogy felkészülnek az évtized árvizére
Helyszíni tudósításunk!
Napra pontosan 100 éve született a színpadon mindig mosolygó, legendás táncos-komikus, Rátonyi Róbert. Társaságban és a fellépéseken sziporkázott, otthon viszont bölcs volt és elgondolkodó, a lánya, Rátonyi Hajni szerint.
A névjegyén ez állt: táncos, komikus. Sokkal több volt annál. A prózai szerepekben is remek volt, sokszor szinkronizált vagy éppen a gyerekeket szórakoztatta bohócként. Mellette pedig könyveket írt a nagy szenvedélyéről, az operettről. A védjegye volt a mosolya, s az embernek sokszor az volt az érzése, valójában egy időutazó és elhozta nekünk a húszas-harmincas évek kávéházainak, mulatóinak hangulatát. Volt honnan táplálkoznia, hiszen a felmenői között volt Bronner Miksa, a nagy hírű Westend kávéház tulajdonosa. Róla tudni kell, ő volt Pesten az első, akik fekete zenészeket alkalmazott.
A fiatal Rátonyi Róbertet a szülei egy jó nevű katolikus gimnáziumba íratták be, majd zeneművészeti főiskolára járt, és kiválóan hegedült. A színjátszás is vonzotta, így elvégezte Rózsahegyi Kálmán színiiskoláját.
Az 1954-ben bemutatott Csárdáskirálynőben Bóni grófot alakította. Abban a Csárdáskirálynőben, amely az operettműfaj csúcsaként vonult be a történelembe. Ma már hihetetlennek tűnik, de akkoriban megesett, hogy előadáson belül egymás után négyszer adta elő partnerével, Gyenes Magdával a Te rongyos élet című dalt. Négyszer, mert ennyiszer tapsolták vissza a produkciót. Az operett nem csak itthon volt sláger az ötvenes-hatvanas években, hanem a Szovjetunióban is. Rátonyi és társulata így a Auróra cirkálón is fellépett, Moszkvában pedig kihaltak az utcák, amikor a televízió a Csárdáskirálynőt közvetítette.
Rátonyi Róbert a családjával. A felesége, Németh Margit, a kislánya, Hajni és a kisfia, Róbert. Fotó: MTI/archív/Keleti Éva
Rátonyi Róbert ekkor már házas volt, s két gyermekkel ajándékozta meg a felesége. Az ifjabb Róberttel és Hajnival. Az édesapjuk hatása nem maradt el. Ifjabb Rátonyi Róbert zongoraművész lett, neves zeneszerző, s mai is alkot, Rátonyi Hajni pedig színésznőként lép fel estéről estére. Felvetődik a kérdés, a remek táncos, komikus otthon is olyan mosolygós és vibráló volt e, mint a színpadon? Rátonyi Hajni szerint nem.
„Apu, ha színpadon volt vagy társaságban, akkor sziporkázott, otthon ellenben bölcs, komoly ember volt.
Imádtam vele lenni, mert az élet bármely területéről beszéltünk, különleges meglátásai voltak. Segített, támogatott minket a testvéremmel és bár rengeteget dolgozott, mindig volt ideje ránk és türelemmel foglalkozott velünk, pedig biztos, hogy sokszor nagyon fáradt volt” – emlékezett édesapjára a népszerű színésznő, aki szerint nem volt kérdés, hogy ő és a testvére is művészi pályára megy, beleszülettek a színház, a zene világában. Ő egy ideig a sok utazás miatt külkereskedőnek készült, ám aztán beszippantotta a színház világa. Olyannyira, hogy egészen fiatalon több hónapos külföldi fellépésekre ment az édesapja társulatával, ahol ő is énekelt és táncolt. Közelről láthatta Honthy Hannát, Feleki Kamillt, Bilicsi Tivadart és persze azt, hogy az édesapja micsoda alázattal közelít a táncos, komikus műfajhoz.
Arra a kérdésre, hogy milyen megemlékezések lesznek Rátonyi Róbert 100. születésnapján, a színésznő örömmel újságolta, a csákvári Rátonyi Róbert Színház több előadással is megemlékezik névadójáról, mellett a veszprémi Operettfesztivál is felidézi majd az édesapja alakját. Már betegen szerződött Veszprémbe, ahol élete fő művét, a Csárdáskirálynőt szerette volna megrendezni, ezzel is megünnepelve a 70. születésnapját és a táncos, komikus karrierjének ötven évét. Sajnos már nem adatott meg neki, 1992. október 8-án, 69 éves korában hunyt el a huszadik század egyik legjobb táncos komikusa.
Nyitókép: Rátonyi Róbert a Dunakorzón 1971-ben. Fotó: Fortepan/Kotnyek Antal