Századvég: Növekszik az atomenergia társadalmi támogatottsága Európában

2023. január 04. 11:24

Magyarországon a lakosság mintegy hetven százaléka választotta a támogató lehetőségeket.

2023. január 04. 11:24
null

Az energiaválság hatására jelentős mértékben csökkent a nukleáris technológiát elutasítók aránya az Európai Unióban. Míg 2021 őszén az európai polgárok 26 százaléka ellenezte az atomenergia felhasználását, 2022 őszére ez az arány 15 százalékra mérséklődött – derül ki a Századvég Alapítvány Európa Projekt-kutatásából, amelynek eredményéről szerdán tájékoztatták az MTI-t.

A közleményben azt írták: a szakmai szervezetek „sorozatos figyelmeztetéseit követően az energiaválság a gyakorlatban is megmutatta”, hogy

Európának szüksége van atomerőművekre, mert azok megbízható, olcsó és alacsony károsanyag-kibocsátású energiát képesek biztosítani

a súlyos kapacitáshiánnyal küzdő kontinensen.

Úgy fogalmaztak, hogy „a nyugati politikai elit egy része azonban továbbra is ragaszkodik ideológiavezérelt, atomenergia-ellenes álláspontjához; a meglévő erőművek bezárását sürgeti, és akadályozza az új beruházások indítását”.

Felgyorsult az európai közvélemény elmozdulása a nukleáris energia támogatásának irányába

Ugyanakkor az elmúlt egy évben jelentős mértékben felgyorsult az európai közvélemény elmozdulása a nukleáris energia támogatásának irányába. Az atompártiak aránya - akik szerint a technológiával nagyon sok vagy sok energiát kellene előállítani – 26 százalékról 40 százalékra nőtt. A mérsékelt álláspontot képviselők körében – akik a nem túl sokat vagy a keveset választ jelölték meg – az arány változatlan, 35 százalék. A korábbi 26 százalékos elutasítottsághoz képest az atomellenesek aránya pedig 15 százalékra csökkent - olvasható az összegzésben.

A Századvég hosszabb időtávon a változást még inkább szembetűnőnek nevezte.

Példaként említik, hogy

hat év alatt az atomenergiát pártolók és ellenzők arányai megfordultak:

míg 2016-ban 41 százalék utasította el és 15 százalék támogatta a technológiát, az atompártiak aránya mára 40 százalékra nőtt, az atomelleneseké pedig 15 százalékra csökkent.

Kitértek arra is, hogy az uniós tagállamokban továbbra is nagy eltérések figyelhetők meg a nukleáris energia támogatottságában, azonban a különbségek - az atomenergiát elutasító tagállamokban zajló drasztikus átalakulással – folyamatosan csökkennek.

A nagyon sokat választ – a 2021-es eredményekhez hasonlóan – a 2022-es kutatásban is Csehországban (32 százalék), Bulgáriában (30 százalék) és Franciaországban (27 százalék) jelölték meg a legtöbben. A Századvég figyelemreméltó tartja, hogy

a két egyértelműen támogató lehetőséget (nagyon sokat és sokat) Magyarországon kimagaslóan sokan, a lakosság több mint kétharmada (68 százaléka) választotta.

Hozzátették, hogy az atomenergia-ellenes tagállamok egy része továbbra is tartja a relatív helyzetét az országok közötti sorrendben, azonban az elutasítottság mértéke egy év alatt ezekben az országokban is jelentős mértékben csökkent: Ausztriában 57-ről 47 százalékra, Cipruson 41-ről 37 százalékra, Görögországban 45-ről 30 százalékra, Portugáliában pedig 46-ról 29 százalékra.

Mint jelezték, más – korábban szélsőségesen atomellenes – tagállamok esetében pedig felzárkózás figyelhető meg az EU átlagához: Lettországban például 34 százalékról 12 százalékra csökkent a semennyit választ megjelölők aránya, amivel a tagállam a korábbi atomellenesnek tekinthető kategóriából az EU „középmezőnyébe” került.

Tanulságos Németország példája

A Századvég szerint a leginkább tanulságos Németország példája, ahol - az évtizedes atomellenes politikai kampány ellenére - hat év alatt kevesebb mint harmadára csökkent a nukleáris technológiát elutasítók aránya, így mára a lakosság mindössze ötöde képviseli a korábban többségi álláspontot.

Összességében kijelenthető, hogy a 2022-es adatfelvétel eredményei – mind a 2016-os, mind a 2021-es kutatáshoz viszonyítva - valamennyi tagállamban az atomenergia támogatottságának növekedését mutatták – írta a Századvég.

(MTI)

Nyitókép illusztráció. Fotó: JULIAN STRATENSCHULTE / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ólat a trolloknak
2023. január 04. 14:10
Lehet, hogy késő...
fatman
2023. január 04. 14:10
jóreggelt, idióták!!!
Dr.Sorge
2023. január 04. 13:51
ezzel arányosan Greta Thunberg kedve a maszturbációra elkezdett csökkenni......
Szabó A. Imre
2023. január 04. 13:49
1. Nem szabad atomerőműveket építeni. Ki akadályoz meg egy vagy több muszlim öngyilkos merénylőt vagy néhány végsőkig elkeseredett ukrán különítményest, hogy vállról indítható légvédelmi rakétákkal megsorozzon egy nukleáris létesítményt? De, mint épp Csernobil vagy Fukusima esetéből tudjuk, még terrorizmus vagy háború sem kell a bajhoz: a 2013-ban Cseljabinszk közelében felrobbant és lehullott meteor hatókörében hat nukleáris létesítmény volt. Ha bármelyiket telibe kapja, a közelében robban van csapódik be (egy nagyobb darabja), akkor kisnyúl. Ha az atomerőműveket biztonságossá lehetne tenni, akkor ma nem volna Csernobilban szarkofág és Fukusimából nem folyna máig a radioaktív hűtővíz az óceánba. 2. Az atomenergia olyan, mint a művi abortusz: logikus, de vállalhatatlan válasz egy létező „problémára”. Úgy erkölcsileg vállalhatatlan megoldanunk egy problémát, hogy annak terhét és kockázatát másra terheljük, az áldozatot mással fizettetjük meg.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!