Tavaly nyár óta nyílik a keresleti-kínálati olló az eladó lakások piacán, ami jelentős fordulatnak mondható a 2015-ben kezdődött „hét bő esztendőhöz” képest. Egészen 2022-ig ugyanis a tendencia éppen a mostani ellenkezője volt: folyamatosan csökkent az elérhető eladó ingatlanok száma, a kereslet újra és újra felszívta a kínálatot.
A tavaly nyári fordulópont óta azonban idén januárra már ott tart az ingatlanpiac, hogy 19-20 százalékkal több eladó lakásból, házból válogathatnak a nézelődők, mint egy évvel ezelőtt, miközben az érdeklődések száma – ugyancsak éves összevetésben – 30-40 százalékkal kevesebb. Az átrendeződés okairól Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője nyilatkozott a Mandinernek.
Megdrágultak a lakáshitelek
A szakember elsősorban a geopolitikai helyzettel, az abból fakadó gazdasági bizonytalansággal magyarázta a jelenlegi helyzetet, ismert ugyanis, hogy a kiszámíthatatlanság, a száguldó infláció alapkamat-emelésre kényszerítette a jegybankokat szerte a világon, így itthon is, ami magával húzta persze a hitelkamatok emelkedését is.
Márpedig Magyarországon minden második ingatlanvásárlás kölcsönből történik, amiből az következik, hogy a lakáshitelezés visszaesése játssza az egyik fő szerepet a lakásvásárlások volumenének nagyarányú zsugorodásában. „Míg 2021 nyarán akár 2-3 százalékos kamattal is lehetett piaci alapon hitelhez jutni – ami némileg kompenzálta a nagyvárosi lakások évi 20-25 százalékos áremelkedését –, addig 2022 végére már a 10 százalékot súrolták a banki ajánlatok” – mondta Balogh László, rámutatva, hogy a kamatok még csak nem is követték le a pénzromlás ütemét, hiszen nem emelkedtek 20 százalék fölé.
E mögött egész egyszerűen az áll, hogy ha a bankok inflációkövetők lettek volna, akkor a piac a mostaninál is jobban padlót fogott volna, hiszen azt a kamatszintet tényleg senki nem bírta volna el.
Most viszont az a helyzet, hogy a kevesebb potenciális ügyfélért jóval nagyobb a verseny a pénzintézetek között
– tette hozzá.
A hitelezési oldal mellett természetesen az energiaválság miatt is sötét felhők gyűltek az ingatlanpiac fölé. A szakértő emlékeztetett: a lakáseladásokhoz jó ideje kötelező energiatanúsítványokból világosan kiderül, hogy a hazai piacképes ingatlanoknak mindössze a 20-30 százaléka éri el a korszerű minősítést, vagyis az épületek többsége nincs túl jó bőrben. Ugyanerre a megállapításra jutott a Magyar Bankholdinghoz tartozó Takarék Jelzálogbank minap közzétett elemzése.