A fenti tévedésre építve
azt hitték, hogy a kelet-európaiak majd biztosan csatlakozni akarnak a nyugati fogyasztói társadalmakhoz.
„El sem tudunk képzelni olyan európai országot, amely nem multikulturális”. Azt akarják, hogy Európa egyenlő és ugyanolyan legyen: hogy minden ország ugyanúgy nézzen ki.
A mai francia mentalitás nem képes elképzelni, hogy egy nemzetállam fennmaradjon Európában. A második világháborút követően Franciaország nem egyszerűen amerikanizálódott, hanem teljesen eltörölte identitását.
Gibelin szerint a legnagyobb lecke, amit Magyarország nyújthat, hogy igenis lehet őshonos európai népként élni és fennmaradni.
Míg a nyugati társadalmak komoly kihívásokkal néznek majd szembe néhány éven belül, Magyarország évtizedeken át stabil ország maradhat, megőrizve európai örökségünket. „Ez számomra különösen értékes franciaként.” Ezért kell ma a franciáknak fokozottan figyelni erre az országra, mert „itt van olyan politikai jövő, amit fel kell ismernünk, mint a saját jövőnket” – véli a kutató.
Mi történt a migrációs krízis során? Brüsszel képtelen volt megbirkózni a ténnyel, hogy Magyarország nemzetállamként fel tudja tartóztatni a hullámot, mert egyszerűen be akarta tartani a törvényeket.
Franciaországban ekkor senki sem akarta elhinni, hogy Orbánt 2018-ban újraválaszthatják. Megdöbbentő volt a franciáknak, hogy a migrációs kampány és a Soros-kampány után sikert érhetett el. A magyar választók viszont nem cserélték le vezetőiket, inkább újabb kétharmaddal jutalmazták őket. Gibelin részben ezt a jelenséget akarta megmagyarázni az olvasóknak: hogy
igenis van más út az európai politizálásra, mely sikeres is lehet.
Franciaországban a könyv eredeti verziója sikeres volt, és sok francia konzervatív elfogadja, hogy Orbán megoldást jelent egy problémára, mint ahogyan Trumpnak is ilyen hatása volt. Sokan lusták megérteni a pozitív érzelmeket Orbán iránt. A baloldal egyszerűen elhallgatta a könyvet, mivel teljesen elutasítják a lehetőséget, hogy esetleg tévednek: büszkék és azt hiszik, hogy ők képviselik az univerzális erkölcsösséget, igazságot. „Ők csak kioktatni szeretnek.”
A beszélgetésen Botos Máté tisztázta, hogy a könyv megosztja az embereket, de nem a cím a lényeg, hiszen a könyv nem csak Orbánról szól, hanem Európa jövőjéről. S ha már Európa jövője: moderátori kérdésre Máthé Áron kifejtette, hogy az EU helyzete megrendülhet és pénzügyileg az összeomlás felé halad, jelentősége bizonyosan csökkenni fog a jövőben. A közeljövőben akár újabb konfliktusok is robbanhatnak ki Európában, például Dél-Európában, a Balkánon. Ha Közép-Európa fel akarja építeni saját világát és el akar szakadni a Facebook és Google világától, akkor meg tudunk maradni – zárta szavait a történész.
Nyitókép: Mátrai Dávid/Mandiner