Már a jövő évi gázhiányra is figyelmeztetést adtak ki

2022. november 03. 16:50

Az Európai Unió tagállamainak már most meg kell kezdeniük a felkészülést a 2023-as fűtési szezonra, mert a várhatóan visszaeső orosz gázbehozatal és a cseppfolyósított földgáz (LNG) növekvő kínai felhasználása miatt gázhiány alakulhat ki - figyelmeztetett a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) csütörtökön megjelent európai gázpiaci jelentésében.

2022. november 03. 16:50
null

A jelentésben az IEA óva intette az európai kormányokat és az uniós vezetőket, hogy elbízzák magukat a gáztározók jelenlegi magas töltöttségi szintje miatt.

– fogalmazott Fatih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója a jelentést bemutató sajtótájékoztatóján.

Az idén lassabb növekedést mutató kínai gazdaság alacsonyabb LNG-igénye, valamint az orosz vezetékes gáz importja is hozzájárult ahhoz, hogy az uniós gáztározók töltöttsége jelenleg 95 százalékon áll, amely mintegy 5 milliárd köbméterrel, öt százalékkal, haladja meg az elmúlt öt év átlagát - állapították meg a jelentésben.

Ez a két tényező azonban 2023-ban nem biztos, hogy megmarad - írták. Várakozásaik szerint a globális LNG-kínálat 2023-ban várhatóan csak 20 milliárd köbméterrel emelkedik az ideihez képest, miközben az idén az EU-ba érkező mintegy 60 milliárd köbméternyi orosz vezetékes gáz a szankciók miatt jövőre a felére eshet, vagy akár teljesen eltűnhet a piacról.

A koronavírussal összefüggő lezárások megszűnésével a kínai gazdaság gyorsuló növekedése 2023-ra a 2021-es szintre emelheti az ország LNG-importját, ezzel a jövő évi többletkínálat mintegy 85 százalékát Kína kötheti le, kiszorítva az európai vevőket a piacról. A jelentésben arra figyelmeztetnek, hogy ha ez a forgatókönyv - az orosz csővezetékes gázimport teljes leállása és a kínai LNG import megugrása - megvalósul, akkor az európai országok gáztározóinak töltöttségi szintje, a kereslet visszafogása nélkül, jóval alacsonyabb lesz, mint idén.

Becsléseik szerint mintegy harmincmilliárd köbméter gáz hiányozhat majd a tározókból. A jelentésben megállapították, hogy tartósan hideg idő esetén gyorsan leapadhatnak a készletek, ötmilliárd köbméternyi gáz ugyanis az EU kétnapi teljes gázfogyasztásának felel meg. A jelentés szerint a 2022-es fűtési szezon végére az uniós tározók töltöttségi szintje 5-35 százalékra csökkenhet, amennyiben az orosz gázimport alacsony marad, valamint a kontinens LNG-importja havonta 13 milliárd köbméter körül alakul.

Ezért azt tanácsolták, hogy a tagállamok már most kezdjék meg a felkészülést a gáztározók feltöltésére a 2023-24-es téli időszakra, jövőre is az idei szintre, 95 százalékra töltsék fel azokat a fűtési szezon kezdetére. Ennek kulcseleme szerintük a gázfogyasztás további csökkentése és az energiahatékonysági beruházások gyorsítása. A megújuló energiaforrások gyorsabb bevezetését sürgették, ezen belül a hőszivattyúk támogatását emelték ki.

(MTI) 

Nyitókép: ANP MAG / ANP via AFP

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
fogas paduc
2022. november 03. 19:55
Nahát! Hogy mik vannak? Ezt persze nem lehetett látni előre. Az eu úgy ugrott fejest egy medencébe, hogy előtte elfelejtette azt feltölteni vízzel.
Beszélgető
2022. november 03. 19:41
Ha nem sikerül ipari méretű örökmozgót gyártani a németeknek, akkor bizony gond lesz itt.
ZagerEvans2525
2022. november 03. 19:36
Ha nálunk nem lesz gáz, hiába nem lesz ajrópában sem, bekövetkezik a katasztrófa: olyan kormány jön, amely beengedi, letelepíti a migránsokat, alkotmányos genderterrort vezet be, s eléri, hogy a használható munkaerő nyugatra távozzon; itt pedig EuroIszlám köztársaság legyen, 30-40 millió jövevénnyel. Ha itt is lesz gáz, meg nyugaton is, semmi nem oldódik meg: pémzcsapok elzárva, miközben a versenytársaink pénzesőben fürödnek, de mi azért fizetjük a tagságit, meg odaadjuk a vámbevételeinket. Az lenne egyedül jó, ha itt úgy lenne gáz, hogy ott nem, de még a '24. májusi EP választás előtt. Ez is húzós szitu lenne, mert próbálnák rekvirálni a gáz (esetleg még az olaj és a gabona) készletünket. Dehát nemcsak egy szülés, egy foghúzás is fájdalommal, vérzéssel jár; gond, balhé nélkül nem úszható meg az újjászületés.
mekgajver
2022. november 03. 19:08
Megoldódik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!