Érzékelnie kellett a csapatok helyzetét, a katonák ellátását és lelkiállapotát. Olyasmit, amit a térképek nem mutatnak. Fegyelmezett, a szabályzatot a végsőkig betartó katona volt akkor is, amikor a Székely Hadosztály frontot járt katonái, elunva a hozzájuk kiküldött vörös komisszár szemtelenségét, azt rövid úton elintézték volna. Kacsóf János életét a százados mentette meg.
A demecseri fegyverletétel után román fogságba került. Itt ismerte meg későbbi feleségét, a foglyok segélyezését szervező Dávid Ancit. Akárcsak Kratochwil parancsnok Izai Boriskát – későbbi feleségét. (Veszprémi gyalogezred története, A Székely hadosztály története ill. Kacsóf jelentése Szántó hadbiztosnak.)
Kritikusai azt állították, hogy „inkább szemlézett, mint vezetett, jobb harcász, mint hadász”. Konkrét esetekben azonban nem tudják tévedésen kapni. Analízise a várható szovjet támadás helyéről és idejéről Nagybaconi Nagy Vilmos miniszter '42-es vizitje során halálpontos.
Jelezte, hogy nincsenek eszközei a két hídfőből támadás megállítására,
és hogy nyomatékot adjon kéréseinek, kérte nyugdíjazását. A -43 fokban bekövetkezett január 12-i orosz áttörés után, amíg a főparancsnokságról irányítani lehetett, addig onnan vezetett. Január 17-ig minden lehetőséget megragadott, hogy erősítést szerezzen, később pedig a felettes német parancsnokságtól, a magyar vezérkartól és végül Horthytól visszavonulási parancsot kicsikarjon. Hiába.
Végül hajnalban – szembeszegülve felettesei „végsőkig kitartani” parancsával és engedelmességre nevelt lelkiismeretével – Gariboldi olasz tábornokkal egy időben maga rendelte el a 7. Hadtest visszavonását. Amikor megszűntek a telefonkapcsolatok, a gyülekeztetést beosztottaira bízta, és
arra a pontra repült, ahol eldőltek a dolgok, amelyet mindenképpen tartani kellett
a visszavonulás biztosítása érdekében, és a gépet elküldve jelenlétével erősítette a morált. Ott kellett lennie!
A hatvanéves tábornok több nap után a hat épségben maradt magyar páncélos egyikében tért vissza a parancsnokságra.
Hírnevét a következő napon fogalmazott és túl későn visszavont hadparancsa árnyékolta be. Azért állt Magyarországon bíróság elé, mert
felelősnek érezte magát a halottakért, a sebesültekért, az orosz fogságban meghaltakért és a hadsereg becsületéért.