Két lehetőség van. Az egyik, hogy megcsinálták és jól eltették azokat. Én is közgazdász vagyok, ők is azok, és tudom, hogy ez hogyan megy. Talán kaptak a közgazdászaik egy utasítást, hogy nagyon gyorsan állítsanak elő egy számítást, de a helyzet az, hogy a jó munkához idő kell. Először is a döntés előtt kéne számolni, de a szankciókról szóló döntést ekkorra már meghozták, szóval talán arra adhattak utasítást, hogy utána nézzék meg, mi lesz az eredmény. Ha meg is történt, az gyors, rövid elemzés lehetett. Talán nem akarják kiadni, nehogy mások is utánaszámoljanak, például a Világbank vagy az IMF. El akarják kerülni a kritikát.
Mi a másik lehetőség?
A második lehetőség, és ez sajnos valószínűbb, hogy semmi ilyesmi nem történt. A háború és az arra adott válaszok túl gyorsan jöttek, és túl gyorsan fajult gazdasági háborúig a helyzet. Rengeteg fejleményt nem lehetett előre látni, például hogy társaságok, cégek kivonulnak az orosz és fehérorosz piacról. Ez túl sok, ezt nem lehet beemelni egy kutatásba. Bármely nagy cégtől elvárná Európa vezetése, hogy nagy döntéseik előtt környezethatás-tanulmányt készítsenek, de ez minden bizonnyal most nem történt meg. És akkor még csak az európai lakosságra gyakorolt hatásról beszélünk.
Az már egészen biztos, hogy nem számoltak utána a világ többi országának és azok lakosságára gyakorolt hatásoknak.
Említette, hogy talán Magyarország jobb helyzetben van, mert Magyarország megállapodott Oroszországgal.
És ez jó döntés volt! Más országok most a gáz árának befagyasztását tervezik, mint az Egyesült Királyság. Ez helyes, mert a kormány dolga, hogy segítsen átvészelni a nehéz korszakokat. De hosszú távon tarthatatlan, mert a gazdaságok rossz helyzetben kerültek ki a koronavírus-pandémiából. Szerencsétlen helyzet, hogy éppen a járvány után jött az újabb sokk. Nincsenek olyan helyzetben még a gazdagabb országok sem, hogy ezt sokáig fizessék.
A magyar kormány, földrajzi helyzete és energiafüggősége alapján, arra jutott, hogy lakosságának jóléte fontosabb,
mint Lengyelország vagy a balti államok maximalista követelései. Ez minden bizonnyal jót fog tenni nem csak a magyar lakosságnak, de a gazdaságnak is.
Fotó: MCC, Gyurkovits Tamás