Így maradjon átlagfogyasztó klímával!

2022. szeptember 20. 17:55

Nem baj, ha nincs otthon napelem, akkor is spórolhat a klímával – mindegy, hogy kiegészítőfűtésnek szánja vagy a teljes fűtést szeretné ezzel kiváltani.

2022. szeptember 20. 17:55
null

Nem baj, ha nincs otthon napelem, akkor is spórolhat a klímával – mindegy, hogy kiegészítőfűtésnek szánja vagy a teljes fűtést szeretné ezzel kiváltani. A gázkazánt ne dobja ki, tanácsolja az Ingatlanbazar.hu portál, s ha ügyesen számolgat, az áram- és a gázfogyasztással sem lépi majd át a bűvös határt.

Kiegészítőfűtésre bármilyen inverteres hűtő-fűtő klíma alkalmas, -10 – -15 Celsius-fokig ajánlott a használata, de nem állandóan működtetve – figyelmezetet a szakértő.

Kinek jöhet jól?

A hűtő-fűtő klímát arra találták ki, hogy fűtési szezon előtt és után, vagyis főleg tavasszal és ősszel, gyorsan felfűtse a lakást. Persze akkor is jól jön, ha a téli gázkazánhasználaton akarunk spórolni, például esténként klímával segítünk rá a fűtésre. Jó tanács az egyik klímaforgalmazótól:

abba a helyiségbe szereltessük fel, ahol melegre lesz szükségünk.

A nagyágyú

A fűtésre optimalizált klíma is tud hűteni, ám az ilyet arra tervezték, hogy a lakás teljes fűtését megoldja. Akár fél éven keresztül éjjel-nappal is üzemeltethetjük, bírni fogja a strapát. Működési tartománya jóval szélesebb, mint az előbbinek, akár -30 Celsius-fokban is kiváló hatásfokon üzemel, igazi nagyágyú. A jól megtervezett telepítés e készülék esetében is kiemelt fontosságú, a kültéri egység, a kompresszoros kondenzátor elhelyezésére kell kiemelt figyelmet fordítani. Mivel a berendezés folyamatosan fűt, a „sima”, főleg hűtésre használt klímával ellentétben a kültéri egységből csöpög a víz, akár a ház falát is áztathatja, a lefolyt víz ráfagyhat a járdára. A szakemberek ezért hóhatárkonzolra vagy talpelemre telepítik, már ahol lehetséges.

Fotó: dreamstime
Fotó: dreamstime

Lehet ügyeskedni

Jól gondolkozik az, aki a hazai enyhe telekre alapozva a kiegészítőfűtésre tervezett klímát vásárolja, mert a meglévő gázkazánt kár lenne kiiktatni és a kombinált használat a legtakarékosabb, magyarázza a szakember. Hozzáteszi, extrém hidegben menjen a gázkazán is, egyébként használjuk a klímát. Így könnyen megoldható, hogy a gáz- és a villanyfogyasztásunk beleférjen a csökkentett áron kapható energiahordozók mennyiségi keretébe.

A villanyszámlát illetően egyébként mindegy, melyik típusú klímát választjuk, mindkettő hőszivattyú eszköznek minősül, vagyis nem elektromos áram állítja elő a hőt. Áram csak a kompresszor és a ventilátorok működtetéséhez szükséges, ellentétben a hősugárzóval, amelynek esetében egy 5 kW-os teljesítményű eszköz 5 kW áramot fogyaszt, vagyis jóval drágább a használata, mint a klímáé. Ez persze mérhető is az ún. SCOP-értékkel.

Ezt figyelje a boltban!

Az SCOP-érték, vagyis a hatékonysági mutató megmutatja, hogy 1 kW felvett áramból hány kW hűtési-fűtési energiát állít elő az adott eszköz. A hősugárzóé 1/1 arányú, vagyis pontosan annyi áramot fogyaszt, amennyi a teljesítménye. A klímáé viszont 4–5,5 között mozog. Magyarra lefordítva: 1 kW áramfogyasztás mellett a fűtő klíma 4–5 kW fűtési energiát állít elő. Vagyis valamennyi elektromos fűtési megoldásnál jóval olcsóbb, még úgy is, ha nincs otthon az ingyen áramot megtermelő napelemes rendszer. Ugyanakkor

az SCOP-érték figyelembevételével pontosan kiszámolható, mekkora teljesítményű berendezést érdemes vásárolni ahhoz, hogy az év végén ne maradjon fel nem használt áram a rendszerben.

Egy hálószobába elég a 2 kW-os klíma, egy átlagos méretű nappalihoz 3,5 kW-os, az 50–60 m2-es nappalihoz 5,3 kW-os berendezés dukál. De még ez sem jelenthető ki teljes bizonyossággal, mert számít a helyiségben található nyílászáró(k) állapota, a fal vastagsága, hőszigeteltsége, sőt, a tájolás is. Általában egy kisebb gyerekszobába a 2–2,5 kW-os, a 20–50 m2-es szobákba a 3,5 kW-os hűtő-fűtő klíma ajánlott.

Miért a nagyobbat?

Ha teljesen biztosra akarunk menni, a drágább, fűtésre optimalizált klímát válasszuk – javasolja az Ingatlanbazár. Ennek fűtési hatékonysága sokkal jobb, mint a kiegészítőfűtést szolgálóé, mert extrém időjárási körülmények között is ugyanazt a teljesítményt nyújtja, mint enyhébb időben. Persze drágább, mint a „sima” klíma, attól függően, melyik gyártó mekkora teljesítményű berendezéséről van szó.

 

Fotók: dreamstime

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
csulak
2022. szeptember 21. 17:47
Felveszel egy rend meleg ruhat e smegoldod a sporlast, igy volt ez mindig !
bagira
2022. szeptember 21. 03:26
Légkondival fűtünk több mint 5 éve olcsóbb mint a gáz , beszerelés cakonpakk 135 ezer forintba került -15 fok a hideg határ, nagyon jól működik , gázkonvektorokat lezártuk . Ára visszajött , téli időszakban havonta több mint tízezer forint megtakarítás volt régi tarifával , új árszabással sokkal több. Tavasszal ősszel kifertőtlenítjük tisztítjuk .
bagira
2022. szeptember 21. 03:10
Óvatosan a gázfűtés és a légkondi használat egyszerre légkondival való rásegítéssel . Légkondi kéményből a gázégéstermékét visszaszíja a lakásba .
Trombitás Keresztély
2022. szeptember 21. 02:31
Ezt is megértük, hogy arra biztatják a parasztokat, hogy fűtsenek a légkondival, mert az olcsóbb, mint a gázkazán.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!