Az RMDSZ-es Vincze Lóránt szerint nincs diszkriminatív intézkedésről szó a jelentésben. A kisebbségi politikában, a kisebbségi kérdésben az EU-ban Magyarország az az állam, amely talán a legszélesebb jogokat biztosítja. Nincs zsidóellenesség sem Magyarországon, hiszen zsidó vezetők mondtak nemrégiben köszönetet a budapesti kormánynak a példás együttműködésért – részletezte a néppárti képviselő.
A szociáldemokrata Katarina Barley szerint Magyarország kleptokráciává vált,
szerint Magyarország kleptokráciává vált,és rámutatott, hogy szerinte a bizottságnak és a tanácsnak kategorikusnak kell lennie, mert a kleptokráciák ellen csak úgy lehet felvenni a harcot, ha nem teszik lehetővé, hogy az adófizetők pénze felett rendelkezzenek.
Maite Pagazaurtundúa, a Renew képviselője arról beszélt, hogy szerintük „nem szabad elfogadni, hogy Orbán Viktor megfossza értelmétől a jogállamiságot, a demokráciát. Nem szabad megengednünk” – mondta.
Harald Vilimsky, az Identitás és Demokrácia képviselője elmondta, sok magyar politikust ismert meg, akik művelt és barátságos emberek, szerinte nem érdemlik meg, ahogy most bánnak velük.
Vilimsky elmondta azt is, hogy sokszor volt Magyarországon, és úgy látja, a választások szabályszerűen zajlottak, és nem kérdéses, hogy Magyarország, valamint Lengyelország demokrácia, jogállam-e, csak konzervatív értékeket képviselnek.
Ladislav Ilčić, az Európai Konzervatívok és Reformerek képviselője azt a kérdést tette fel, hogy miért csak Magyarország van mindig pellengére állítva. „A magyaroknak fontos a vallási és nemzeti identitásuk, így értik az európaiságot, ezt meg kell nekik hagyni” – hangsúlyozta Ilčić.
Miroslav Radačovský független szlovák képviselő magyarul állt ki hazánk mellett
Miroslav Radačovský szlovák EP-képviselő felszólalásában emlékeztetett: „legyünk őszinték magunkkal, dühösek amiatt, hogy az Európai Unió aktív Orbán-ellenes, Fidesz-ellenes kampánya ellenére Magyarország polgárai úgy döntöttek, hogy kereszténykonzervatív-demokrata kormányt választanak”.
Radačovský ekkor magyarra váltott, és így folytatta: „Kérdés, hogy mikor bukik meg a kormány Szlovákiában. Együtt fogunk harcolni a brüsszeli centralista bürokraták ellen. Magyarország és Szlovákia, és lesznek más államok is.
Magyarország, fel a fejjel!
– zárta felszólalását a szlovák képviselő.
A szlovák EP-képviselő felszólalását az alábbi videóban hallgathatják meg:
A néppárti Tom Vandenkendelaere felszólalása szerint Magyarország megsértette az alapértékeket, a jogállamiság leépül. Azt kérte, hogy a magyar kormány mutasson tényeket, hogy továbbléphessenek az uniós források felszabadításában.
Moritz Körner a Renew Europe nevében többek között arról beszélt, hogy pontosan ismerik, mi a helyzet Magyarországon. Most itt a lehetőség, hogy a jogállamiság megsértése miatt végre büntetésként forrásokat vonhatnak el Budapesttől – fogalmazott.
Evin Incir svéd szocialista képviselő szerint egy fillért sem szabadna juttatni Orbán kormányának.
svéd szocialista képviselő szerint egy fillért sem szabadna juttatni Orbán kormányának.Egy rasszista politikát nem támogathat az unió. És nem szabad megengedni, hogy a magyar példa elterjedjen az EU-ban – fogalmazott.
Fabienne Keller, a Renew Europe tagja szerint sem lenne szabad az újjáépítési alapból pénzt juttatni Magyarországnak.
Nicolaus Fest, az Identitás és Demokrácia német képviselője szerint a francia multigazdagok felvásárolták az ottani sajtót, így ők irányítanak mindent, és hasonló folyamat megy végbe Németországban is a sajtó terén. Ezekkel az ügyekkel is kellene foglalkozni
, az Identitás és Demokrácia német képviselője szerint a francia multigazdagok felvásárolták az ottani sajtót, így ők irányítanak mindent, és hasonló folyamat megy végbe Németországban is a sajtó terén. Ezekkel az ügyekkel is kellene foglalkozniaz Európai Parlamentben, és nem csak örökké a magyarországi helyzettel.
Jiri Pospisil néppárti képviselő rámutatott, hogy már többször vitáztak a magyar jogállamiságról, valamint kérte, hogy
a Tanács világítson rá arra, hogy Magyarország hol és milyen módon sértette meg a különböző alapjogokat. Ha nincs jogsérelem, akkor ezt a vegzálást abba kell hagyni.
Ha viszont volt jogsértés, akkor azt szankcionálni kell – fogalmazott.
A szocialista Cyrus Engerer arról beszélt, hogy a magyar kormánynak és nem a magyaroknak kell felelni azokért a hibákért, amelyeket elkövetett.
A következő felszólaló a Renew Europe-ból Michel Simecka volt, aki szerint a Tanács puha volt Magyarországgal szemben. Deutsch Tamás kérdése az volt hozzá, hogy párttársa, Guy Verhofstadt kínos pénzügyeiről nem akar-e esetleg beszélni, miközben Orbán Viktort a kleptokráciához sorolja. Válaszában a szlovák képviselő azt mondta, a korrupciót az unió minden szintjén üldözni kell.
„Ami itt zajlik, az boszorkányüldözés” – jelentette ki Gál Kinga, aki jelezte: egy évtizede küzd a gyűlölet ellen. A kormánypárti képviselő úgy gondolja, hogy az „igaztalan szövegek” a magyar ellenzék megrendelésére, úgymond független szakértők segítségével készültek.
Gál Kinga felháborítónak tartja, hogy azok, akik negyedszerre szenvedtek megsemmisítő választási vereséget, mindent megtesznek azért, hogy megfosszák Magyarországot a jogosan járó uniós forrásoktól,
ahelyett, hogy a magyar emberek érdekeit tartanák szem előtt, elárulják őket.
Pietro Bartolo, az S&D képviselője egyértelműnek nevezte, hogy a magyar jogsértések a magyar határokat is átlépik, mert megingatják a bizalmat az EU iránt.
Abir Al-Sahlani, ugyancsak Renew képviseletében a kritikákon túl azt is megjegyezte, hogy néha összemossák a magyarokat a korrupt magyar kormánnyal, valamint a leírtakon kívül is lehetne találni példákat a korrupcióra. Egy párttársa (Billy Kelleher) szerint Orbán Viktor és pártja szisztematikusan leépítettek több alapelvet az utóbbi években, míg másik párttársa (Vlad Gheorghe) arról beszélt, hogy az európai értékek figyelmen kívül hagyására nem lehet kifogás a háború, és nem lehet megengedni, hogy Vlagyimir Putyin Európa közepén barátkozzon.
Didier Reynders végül megköszönte a vitát, és egyértelművé tette, hogy a jogállamiság az alapja az európai egységnek.
A jelentéstevő Gwendoline Delbos-Corfield záróbeszédében aláhúzta, hogy szerinte a parlament elvégezte a munkáját, megfelelt a kötelességének. A képviselő azzal zárta a vitát, hogy szerinte sokkal többet kell tenni Magyarországgal kapcsolatban, mostantól a Tanács oldalán pattog a labda, és azzal a kérdéssel is szembe kell nézni, hogy bevezessenek-e szankciókat, vagy felfüggesszék-e Magyarország szavazati jogát a Tanácsban.
A vita véget ért, köszönjük, hogy velünk tartottak!
A vitát itt nézheti vissza:
Nyitóképen: Szavaznak a képviselők a Fit for 55 (Irány 55 százalék) uniós klímavédelmi csomag egyes elemeiről az Európai Parlament strasbourgi üléstermében 2022. június 8-án. Fotó: MTI/EPA/Julien Warnand