Kedves Naplónk!
Volt korábban olyan érzésed, hogy nem mehetsz el valahova, nem nézhetsz meg valamit, vagy nem olvashatsz el egy cikket, esetleg könyvet? Nekünk volt.
Bánó András, Gálvölgyi János, Juhász Előd, Kondor Katalin, Rózsa György és Vágó István és a többiek: A magyar televíziózás legendái című interjúkötet több szereplője is keserédes hangulatba került a sajtótájékoztatón.
Talán a helyszín okozta (ha rövid időre is, de kinyitották a Magyar Televízió egykori épületét a Szabadság téren, ahol a sajtótájékoztatót rendezték pénteken délelőtt), de A magyar televíziózás legendái című interjúkötet több szereplője is keserédes hangulatba került.
A televíziós újságíró, Radnai Péter nagy fába vágta a fejszéjét, amikor
Tette mindezt azért, hogy a szakma nagyjai előtt tisztelegjen: „Ezeken a lépcsőkön jöttem fel 32 éve, mint a Híradó gyakornoka. A világ megváltozott, a szakma is, de az a kohéziós erő, amit a televíziózás jelent, ma is összeköt minket” – mondta Radnai Péter.
A kötetben húsz tévés beszél, Bánó Andrástól Vitray Tamásig. A sajtótájékoztatóra nem mindenki tudott eljönni, Vitrayt, Egri Jánost vagy éppen Vass István Zoltánt biztosan örömmel kérdezték volna az újságírók.
Szily Nóra moderálása mellett így sem maradtunk neves tévések nélkül: Bánó András, Benda László, Fehér Anna, Feledy Péter, Gálvölgyi János, Gát György, Juhász Előd, Kaplár F. József, Kertész Zsuzsa, Kondor Katalin, Rózsa György és Vágó István is ott volt a könyv bemutatóján.
Feledy Péter (aki az Ablak című magazinműsor egyik emblematikus alakja volt egykor) arról beszélt, hogy abban a rendszerben nem volt egyszerű a televíziózás, hiszen egyértelműen kellett kétértelműen fogalmazni.
Egy példát is hozott. 1980-ban műsor akart készíteni a magyar nemzettudatról. Felkérte a híres írót, Illyés Gyulát, aki vállalta is, hogy körüljárja a fogalmat. Aztán nagy botrány lett belőle,
„bár sejtettem, hogy Illyés nem kompatibilis azzal, amit mondjuk Aczél György gondol a nemzettudatról”
– tette hozzá Feledy. Kondor Katalin, aki hosszú ideig vezette a vasárnap este jelentkező A Hét című műsort, ma is úgy gondolja: A Hét sikeréhez az kellett, hogy Hajdú János megújította, modernizálta a formátumot.
Az egykori népszerű bemondónő, Kertész Zsuzsa a helyszín kapcsán megjegyezte, nagyon fáj számára a látvány, hiszen ha becsukja a szemét, ma is látja a nyüzsgő televízió épületét. A legélesebben a vetélkedőiről híres Rózsa György fogalmazott, aki felszólalásában azt mondta:
„elfeledett, eltemetett figurák vagyunk”.
Egy szomorú példát is hozott. Antal Imre halála után őt kérték fel, hogy mondjon beszédet a temetésén a Magyar Televízió nevében, ám azzal hárította el: mondjon az alelnök! Nem mondott, a temetésre sem ment el.
Persze A magyar televíziózás legendái kötet nem ennyire pesszimista, akik kedvelték a tévés személyiségeket, és szívesen nosztalgiáznának velük, nekik mindenképpen ajánlott.
Nyitófotó: Athaeneum Kiadó / Schumy Csaba