Folytatódik biztonságpolitikai szakértő, hadtörténész szerzőnk, Somkuti Bálint Háború, közelről cikksorozata az ukrajnai háború legfontosabb, legérdekesebb aspektusairól és tanulságairól.
***
A minap történt, hogy Szeverodonyeck ikervárosa, a Szeverszkij Donyeck folyó túlpartján dombon fekvő Liszicsanszk elesett, mindössze napokkal a sokáig ostromlott testvérváros után. A meglepő hír után megindultak a találgatások az ukrán hadsereg visszavonulásának, vereségének okairól, netán egy esetleges összeomlásáról. Végül a jelek alapján nem lett igazuk a vészmadaraknak, és
úgy tűnik, az ukrán szárazföldi erők sikeres visszavonulást hajtottak végre,
bár – ismét – jelentős haditechnikai veszteséggel.
Katonai szempontból az elmúlt hétre az eddig megszokottnál is nagyobb csend volt a jellemző, mindössze a frissen érkezett amerikai HIMARS rakéta sorozatvető rendszer bevetéséről és a szórványosan megjelenő, újabb falvak bevételéről fel-felreppenő hírek törték meg az uborkaszezont.
Az információk hiánya még az általában jó orosz kapcsolatokkal rendelkező szerb fórumozóknak is feltűnt. Ez a csend nem meglepő, mert az április 18-án megindult orosz offenzíva valószínűleg kimerítette az orosz csapatokat, a hírek szerinti folyamatos rotáció ellenére. Szintén hozzájárulhat a hadműveleti szünethez, hogy a már említett összetett elektronikai/légvédelmi rendszer kiépítése időbe telik a meghódított területeken. Ami mindenesetre említésre méltó, az az hogy az internetre felkerült videókon, képeken elsősorban a szakadár népköztársaságok alakulatai, valamint a csecsenek gyalogosai láthatóak. Adódik a következtetés, hogy Moszkva folytatja a kelet-ukrajnai hadműveletek elkezdése óta alkalmazott megoldás használatát, amelyben a szövetséges alakulatokra hárul a területek elfoglalása, akiket az orosz légierő és tüzérség támogat.
És ha már emberanyag: hírek szerint sikerült kivonni a liszicsanszki katlanból – még annak bezárulta előtt – az ukrán hadsereg harcedzett alakulatait, igaz ezek már korábban jelentős veszteségeket szenvedtek. Papíron az ukrán szárazföldi erők így is tekintélyes erőkkel rendelkeznek, bár valószínűleg nem érik el az Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter által emlegetett egymilliós létszámot. Az általa említett
700 ezer főnyi hadsereg túlnyomó részét mostanra – a néhány hetes gyorstalpalón átesett – területvédelmi erők teszik ki.