Folytatódik biztonságpolitikai szakértő, hadtörténész szerzőnk, Somkuti Bálint Háború, közelről cikksorozata az ukrajnai háború legfontosabb, legérdekesebb aspektusairól és tanulságairól.
***
Az orosz-ukrán háború elején sokan csodafegyverként, háborút eldöntő tényezőként ünnepelték a Bayraktar-2 drónokat tagadhatatlan sikereik miatt. A Mandineren szemlézett Insider cikk erőteljesen árnyalja a képet, de érdemes az ott közölteket is kiegészíteni.
Kezdjük először a Bayraktarral, amiről már egy csacska dal is született. A MALE (medium altitude, long endurance), azaz közepes magasságú, nagy hatótávolságú harci drónok közé tartozó eszköz a 2021 nyarán megvívott azeri-örmény háborúban tett szert világhírre, amikor az igencsak hiányos légvédelemmel rendelkező szakadár örmény fegyveres erők ellen
gyakorlatilag büntetlenül tevékenykedett, lényegében egymaga eldöntve a háborút.
Igen ám, de ebben az esetben pontosan az a helyzet állt elő, mint a géppuska esetében, amelyet a gyarmatosító erők nagy sikerrel alkalmaztak a gyakran lőfegyverekkel is alig rendelkező törzsi harcosok ellen. Erről ugyan nem dal, hanem egy – a korban elterjedt módon – rímbe szedett mondás tanúskodik. „Whatever happens, we have got, the Maxim, and they have not.” – azaz „Jöhet bármi, a Maxim kincs, nekünk van, de nekik nincs”.
Hasonló volt a helyzet a február 24-én megindult háború első időszakában. Ahogy a Bayraktarról szóló cikkemben is írtam, korai volt azok öröme, akik ismét megtalálni vélték a fegyveres konfliktusok Szent Grálját vagy, ahogy az amerikaiak mondják az ezüst golyót. A március 31-én megjelent cikkben is kiemeltem:
a drónok működésének Achilles-sarka a kommunikáció.
Nos úgy tűnik a katonai szempontból minden szabályt felrúgó, leginkább egy békeművelethez hasonló kezdeti szakasz után az orosz hadsereg átállt arra a módszeres megközelítésre, amelynek köszönhetően például teljesen megfordították a szír polgárháború menetét.
Videó a Bayraktar drónokról
A Bayraktarok hatékonyságának csökkentésében közreműködő, az Insider cikkben is említett potens Kraszukha-4 elektronikai hadviselési eszköz már Szíriában is bizonyított. Való igaz, hogy az orosz szárazföldi erőket korábban is kísérte néhány ilyen, teherautónyi méretű, mobil felszerelés. Az egyik ukrán kézbe is került március végén. Azonban egy-egy fecske nem csinál nyarat.