Nő a feszültség a baloldalon: riasztó üzenet jött a tengeren túlról
„Vége a háborúpárti, migrációpárti és genderőrületnek!” – mutatott rá a külügyminiszter.
A külügyminiszter szerint Európa „lábon lőné magát” a globális minimumadó bevezetésével a jelenlegi magas inflációs környezetben,
Az alacsony adók jelentette versenyelőny bürokratikus módon történő elvétele a kommunizmusra emlékeztetne, a globális társaságiadó-minimum bevezetése ilyen szempontból is tisztességtelen lenne – hangoztatta a tárca közleménye szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Washingtonban.
A tárcavezető az Amerikaiak az adóreformért (ATR) nevű, konzervatív érdekképviseleti szervezet üzleti találkozóján kiemelte, hogy a magyar gazdaság versenyképességének alapját az alacsony adók jelentik, a kormány szerint ráadásul az adószabályok megalkotásának nemzeti jogkörben kell maradnia, ugyanis a különböző rendszerek közötti verseny is előnyökkel jár. Előadásában aláhúzta, hogy az alacsony adókulcsok bevezetése „nem csak úgy magától jön, ahhoz
fegyelmezett költségvetési és fiskális politikára, politikai bátorságra, stabilitásra van szükség”.
Mint mondta, a globális minimumadóval járó központosítás épp ezért rendkívül tisztességtelen lenne. „Akiknek nem volt meg a kellő bátorságuk ahhoz, hogy fegyelmezett költségvetési és fiskális politikát folytassanak, azok most elvennék azon országok versenyelőnyét, amelyek meghozták a szükséges áldozatokat” – fogalmazott.
„Az előnyök bürokratikus módon történő elvétele a kommunizmusra emlékeztetne” – tette hozzá. Szijjártó Péter úgy vélekedett, hogy Európa „lábon lőné magát” a globális minimumadó bevezetésével a jelenlegi magas inflációs környezetben, amikor éppen adócsökkentésekre lenne szükség a gazdaság támogatása érdekében. Leszögezte, hogy a javaslat veszélyes Magyarországra, munkahelyek százezreit sodorná veszélybe és visszarepítené hazánkat 2010-be, ezért kellett végül a vétó mellett dönteni.
Majd hangsúlyozta: „amíg mi vagyunk kormányon Magyarországon, addig
nem fogjuk támogatni a munkát vagy a termelést terhelő adók semmifajta emelését”.
A miniszter arra is kitért, hogy Európa számos súlyos kihívással nézett szembe az elmúlt tizenöt évben, pénzügyi, migrációs, egészségügyi válsággal, majd most az ukrajnai háborúval. Ezekben a krízisekben pedig az volt a közös, hogy Magyarország mindegyikből megerősödve került ki, aminek egyik legfőbb oka a munkaalapú társadalom kiépítése, az adórendszer átalakítása, a beruházásbarát környezet létrehozása volt - sorolta.
(MTI)
Nyitófotó: MTI/MTI Fotószerkesztőség/Kovács Attila