Még egy remek hely a harmadik világháború kirobbantására – igencsak forrósodik a helyzet az Északi-sarkon
Nukleáris elrettentés, flották és bombázók – ez az a hely, ahol a Nyugat igazán tarthat Oroszországtól, mutatjuk, miért!
Jelenleg alternatív szárazföldi útvonalakat keresnek a búzaexport számára.
A hírszerzők értesülései szerint a cél a gabonaexport megakadályozása, amely világszintű éhínséghez vezethet – idézte a Guardian cikkét az Infostart.
Az amerikaiak úgy tudják, hogy Odessza és Ocsakiv kikötőiben – akárcsak korábban a Dnyeper folyóban – helyeznek el aknákat az orosz katonák.
– írta a The Guardian.
A cikkben megemlítik, hogy az amerikaiak olyan műholdfelvételeket is közzétettek, amelyeken az látható, hogy az oroszok Mikolajivban, Ukrajna második legnagyobb gabonatárolójában szándékosan okoztak károkat támadásaikkal. A júniusi bombázás olyan időszakban történt, amikor a gabonaexport megszakadása globális éhínséget fenyegetését tartogatja. Szerdán a mikolajivi napraforgóolaj-tároló tartályokat is támadás érte – emlékeztetett a portál.
Mindezen túl az amerikaiak úgy vélik, hogy
„Megerősíthetjük, hogy Oroszország azon korábbi állításai ellenére, miszerint nem telepít bombákat a Fekete-tenger északnyugati részén, a valóságban aknákat telepítenek a Fekete-tengerbe Ocsakiv közelében. Arra is vannak jelek, hogy az orosz hadsereg korábban a Dnyeper folyónál aknázott” – fogalmazott egy amerikai hírszerzési tisztviselő.
„Nem lehet alábecsülni az orosz intézkedések hatását, amelyek miatt megszűnt a tengeri kereskedelem a Fekete-tenger északi harmadában. A térség nem biztonságos a hajózás számára, miközben Ukrajna tengeri exportja létfontosságú a globális élelmiszerbiztonság szempontjából” – tette hozzá a tisztviselő, rámutatva, hogy Ukrajna a globális búzaexport tizedét szállította korábban, és ennek mintegy 95 százaléka a fekete-tengeri kikötőkön keresztül hagyta el az országot.
illetve az Egyesült Államok is segítséget ajánlott Törökországnak, amely korábban arra vállalkozott, hogy a teherhajókat kinavigálja a Fekete-tengeren át. Ankara ugyanakkor állítása szerint nem tudott egyelőre Oroszországgal egyeztetni a búzát szállító hajók konvojaival kapcsolatosan – idézte fel az Infostart.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Fotó: MTI/EPA/Iráni hadsereg