A Kommentár új számát Veszprémy László Bernát történész, lapunk munkatársának cikke nyitja, aki a Fidesz 2022 április újabb kétharmadát kommentálja. Veszprémy szerint a kormánypártok megértették Magyarországot és a magyar emberek érdekeit képviselték, szemben az ellenzékkel, melynek egyetlen jövőképe, hogy a magyar gyermekeket „valamiféle torz Ábrahámként Ukrajnában feláldozzák idegen imperializmusok oltárán.”
„Johann Heinrich Gottlob elhíresült – és sokszor tévesen Napóleon-nak vagy II. Józsefnek tulajdonított – mondása, miszerint »mindent a népért, semmit a nép által«, a magyar ellenzéknél így módosult: semmit a népért, semmit a nép által, avagy inkább semmit a népért, mindent Brüsszel által. A magyar népies jobboldal jelszava ezzel szemben a következő: Mindent a népért, mindent a nép által!” – írja a történész.
Ilyash György ruszista az orosz-ukrán háborúhoz vezető döntéseket elemzi. Írása arra világít rá, hogy milyen alapvető folyamatok járulnak hozzá a nemzetközi szereplők közötti ellentétek kiéleződéséhez, és ezek miképpen jelentkeztek már az orosz–ukrán háború előestéjén. Cikke a háborúhoz vezető döntések racionális értelmezésének korlátait mutatja be, majd a percepció szerepéről szól a nemzetközi kapcsolatokban s végül az észlelés jelentőségéről is ír.
Fekete Rajmund a húszéves Terror Háza elleni kezdeti támadásokat eleveníti fel. A Terror Háza Múzeum ellen folytatott szisztematikus lejárató kampány nagyjából három hónappal a megnyitó előtt kezdődött. A múzeummal kapcsolatos összes kritika – leszámítva a gazdálkodással kapcsolatos támadásokat –
már azelőtt megszülettek, hogy látták volna a kiállítást.
Varga Mihály építészetkritikus az Élet és Irodalom hasábjain például már 2001 decemberében arról álmodozott, hogy „milyen módon fognak megemlékezni az ötlet kiagyalóiról, amikor esetleg néhány év múlva ki kell onnan emelni [a tankot], mert egyértelművé válik, amit én már most sejtek: mégsem kellett volna ide csinálni a Terror Házát.” Végül nem így alakult, ennek a történetét is mutatja be Fekete cikke.
Turgonyi Zoltán filozófus az emberi jogokról írt. Mint cikkében fogalmaz, „megoldatlan maradt az emberi jogok elméleti igazolásának kérdése, amelyre azóta sem született válasz.” Éppen az időközben keletkezett válaszkísérletek sokfélesége mutatja, hogy még mindig nincs konszenzus abban, hogyan lehet (és lehet-e egyáltalán) bizonyítani az emberi jogok létezését. A nyugati világ éppen talán legfontosabb értékeinek valóságos voltáról képtelen számot adni – így a cikk.